Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

BLIŽŠIE OD TEBA

BLIŽŠIE OD TEBA
Čas: 18. 05. 2019, 20:00 hod.
Miesto: Čajovňa v Relax Club v Ružomberku
Vstupné: 3,00€
Občianske združenie RosArt a Ružomberské divadlo RosaThea vás pozývajú na reprízu svojej najnovšej divadelnej inscenácie britského dramatika Patricka Marbera Bližšie od teba.

Divadelná hra „Blízko od teba" dáva nahliadnuť do štyroch životov - štyria ľudia, štyri vzťahy a nekonečno podôb lásky, túžby a zrady. Súčasná hra s nebezpečnou presnosťou odkrýva tajomstvá správania sa mužov a žien v partnerských vzťahoch. Možno až sarkastický a cynický pohľad na súčasnú anatómiu vzťahov je však zrkadlom nášho vnímania a prežívania sveta, ktorý žijeme. Večný konflikt míňajúcich sa trajektórií ženských snov a mužských túžob, či mužských nárokov a ženských potrieb. Vášeň v kontraste s túžbou po intimite, hľadanie pravdivého citu v zápase s dráždivosťou zakázanej lásky, kontrast požiadaviek ega s túžbou po nehe a pocite bezpečia. Boxerský ring partnerskej dominancie a submisivity, mužský boj o jednu ženu a ženský zápas o jedného muža.

Vhodné pre divákov od 18 rokov. V predstavení sa fajčí.

Osoby a obsadenie
Anna: Ivet Kloptová
Alica: Vanesa Jambrozyová
Dan: Jozef Košík
Larry: Jakub Janíček

Realizačný tím
Réžia: Marianna Stančoková
Dramaturgia: Marianna Stančoková
Scenár: Patrik Marber
Kostýmy: Ivet Kloptová
Videoart a soundart: Jakub Pišek
Scénografia: Marianna Stančoková / Jakub Pišek
Technická spolupráca: Július Stančok
Preklad: Miroslav Beblavý

O autorovi:
Patrick Marber (1964): britský dramatik, režisér, komis-performer je jedným z najznámejších a najhrávanejších súčasných britských dramatikov. Premiéry jeho hier sa uvádzajú v Royal National Theatre a tiež po celom svete. Preklady jeho hier vyšli vo viac ako 30 svetových jazykoch a boli uvedené na viac ako 100 najznámejších svetových scénach.

O divadle:
Ružomberské neprofesionálne divadlo RosaThea vzniklo v roku 2011 a jeho zakladateľom je Občianske združenie RosArt, ktorého cieľom je prispieť k rozvoju amatérskej, ako aj profesionálnej umeleckej tvorby, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania v Ružomberku a v jeho okolí. Dramaturgickým zámerom RND RosaThea je inscenovať diela súčasnej drámy, prostredníctvom ktorých aj samotní tvorcovia tlmočia svoje pocity, názory, problémy a radosti každodennosti.

V decembri 2011 uviedlo divadlo premiéru svojej prvej divadelnej hry K. Choiński: M-A-M. V decembri 2013 bola prvýkrát uvedená inscenácia Z. Ferenczovej Babyboom, s ktorou súbor postúpil na krajskú súťaž Belopotockého Mikuláš 2014 a obsadil 3. miesto v národnej súťažnej prehliadke Palárikova Raková 2014. V roku 2014 vznikla aj inscenácia Talenty Lukáša Brutovského, ktorá získala 2. miesto na krajskej súťaži Belopotockého Mikuláš 2015. Inscenácia Z. Ferenczová – A. Medowits: Solitaire.sk bola štvrtým divadelným experimentom z dielne RND RosaThea a v súťaži LOS 2016 získala cenu za hudbu. Pre sezónu 2016/2017 súbor pripravil hru súčasného nemeckého autora Rolanda Schimmelpfenniga Push Up 1-3, s ktorou postúpil aj na celoslovenskú prehliadku Belopotockého Mikuláš 2017. V sezóne 2017/2018 bolo v repertoári dielo Faerčana Joánesa Nielsena Jestvuje krajina menom víkend?, ktorá diváka „priviedla" na psychiatriu. Inscenácia získala ocenenia na regionálnej, krajskej a celoslovenskej súťaži (2. miesto) a postúpila aj na festival Scénická žatva 2018.111ms