Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

HUDBA U FULLU

HUDBA U FULLU
Čas: 14. 09. 2018, 18:00 hod.
Miesto: Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku
Vstupné: 5,00€ / 3,00 € (študenti, dôchodcovia a ZŤP)
Občianske združenie Simach Art a Galéria Ľ. Fullu vás pozývajú na ďalší koncert z cyklu Hudba u Fullu.

Účinkujú: Štátny komorný orchester Žilina, dirigent Pawel Przytocki (Poľsko), Saša Mirković - viola (Srbsko)

Program:  
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfónia č. 35 D dur KV 385 Haffnerova
Wojciech Kilar (1932 – 2013): Orawa   
Peter Machajdík (1961): Behind the Waves pre violu a sláčiky
Antonín Dvořák (1841 – 1904): Česká suita D dur op. 39

Štátny komorný orchester Žilina (v zahraničí používa oficiálny názov Slovak Sinfonietta) vznikol v roku 1974 ako jediný orchester "mozartovského typu" na Slovensku. Odvtedy si získal významné postavenie nielen na Slovensku a v Čechách, ale v krátkom čase sa mu podarilo dosiahnuť vynikajúce renomé aj v zahraničí. Orchester má 34 členov, prevažne absolventov hudobných akadémií v Bratislave, Prahe, Brne a Konzervatória v Žiline. Kvalita hráčov, skúsenosti i majstrovstvo prvého šéfdirigenta Eduarda Fischera (1930 - 1993) umožnili rýchly umelecký rast orchestra. Jeho ďalšími šéfdirigentmi boli Jan Valta, Leoš Svárovský a Oliver Dohnányi. Čestným šéfdirigentom ŠKO Žilina je od roku 1996 japonský dirigent Tsugio Maeda, s ktorým orchester uskutočnil tri turné v Japonsku, desiatky vystúpení v Žiline a slovenských mestách a na medzinárodných festivaloch vo Viedni. Od septembra 2015 je novým šéfdirigentom Simon Chalk z Veľkej Británie.

ŠKO Žilina sa predstavil na mnohých festivaloch v celej Európe (Wiener Festwochen, Frühling Festival  a Haydn Festival vo Viedni, Sofijské hudobné týždne, Festa Musica Pro v Assisi, Katalánsky festival, Festival El Djem v Tunise, Festival de Bonaguil vo Francúzsku, Hudba v starom Krakowe, Jarný festival Budapešť, Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Etos v Bratislave, Janáčkov máj, Mozartfest Schwetzingen, Festival slovanskej hudby na Cypre, Schleswig - Holstein Festival, Festival de Manaus v Brazílii, Flámsky festival v Belgicku, Aspekte Salzburg, Johann Strauss Festival vo Viedni, Bodensee Festival v Švajčiarsku, Medzinárodný hudobný festival v Ankare, Slovinské hudobné dni v Ľubľane, NCPA Festival Peking a iné) ako aj vo významných koncertných sálach ako Musikverein a Konzerthaus vo Viedni, Dom umelcov v Prahe, Tonhalle Düsseldorf, Komická opera a Konzerthaus v Berlíne, Katedrála Sv. Františka v Assisi, Veľká sála Petrohradskej filharmónie, Palác hudby v Barcelone, Teatro Arriaga v Bilbao, Concertgebouw v Amsterdame, Symphony Hall v Osake, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Kráľovská opera v Bruseli, Teatro Abadia v Madride, Gasteig v Mníchove, Invalidovňa v Paríži, Arena v Ženeve, Palacio de Deportes v Madride, Pavilhao Atlantico v Lisabone, Národné centrum interpretačného umenia Peking, Centrum umenia v Soule, Sála Berlínskej filharmónie atď...

ŠKO je od roku 2005 členom zoskupenia európskych orchestrov „ONE Orchestra Network for Europe". S podporou EU vytvárajú tieto orchestre nový typ spolupráce zameraný na výmenu skúseností a rozvoj kultúry v Európe.

Saša Mirković patrí k popredným svetovým violistom. Študoval na Hudobnej akadémii Belehradskej univerzity. Je niekdajším víťazom medzinárodnej súťaže Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne, kde si ho všimol Bohdan Warchal, ktorý mu ihneď ponúkol angažmán v Slovenskom komornom orchestri. Saša Mirković účinkoval v Sydney Opera House, New York Philharmonic, Carnegie Hall, Chicago Philharmonic Hall, Barbican Hall, v Berlínskej filharmónii a na festivaloch ako Operadagen v Rotterdame, Wiener Festwochen, Lincoln Center Summer Festival v New Yorku, Beethovenfest v Bonne, Festival d' Automne v Paríži. Nedávno získal ocenenie najlepšieho srbského inštrumentalistu a jeho súbor Ensemble Metamorphosis sa stal najlepším srbským komorným telesom.

Paweł Przytocki je jednou z najvýraznejších dirigentských osobností svojej generácie. Študoval na Hudobnej akadémii v  Krakowe u profesora Jerzyho Katlewicza. Neskôr sa zúčastnil kurzov s Petrom Eötvösom v rámci Bartok International Seminar. Od roku 2008 je Pawel Przytocki profesorom na Hudobnej akadémii v  Krakowe a od roku 2017 umeleckým riaditeľom Filharmónie Arthura Rubinsteina v Łodzi.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Hudobný fond.

Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia.


61ms