Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
   
Štv1
Pia2
Sob3
Ned4
Pon5
Uto6
Str7
Štv8
Pia9
Sob10
Ned11
Pon12
Uto13
Str14
Štv15
Pia16
Sob17
Ned18
Pon19
Uto20
Str21
Štv22
Pia23
Sob24
Ned25
Pon26
Uto27
Str28
Štv29
Pia30

Akcie dnes

HUDBA U FULLU

HUDBA U FULLU
Čas: 14. 09. 2018, 18:00 hod.
Miesto: Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku
Vstupné: 5,00€ / 3,00 € (študenti, dôchodcovia a ZŤP)
Občianske združenie Simach Art a Galéria Ľ. Fullu vás pozývajú na ďalší koncert z cyklu Hudba u Fullu.

Účinkujú: Štátny komorný orchester Žilina, dirigent Pawel Przytocki (Poľsko), Saša Mirković - viola (Srbsko)

Program:  
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfónia č. 35 D dur KV 385 Haffnerova
Wojciech Kilar (1932 – 2013): Orawa   
Peter Machajdík (1961): Behind the Waves pre violu a sláčiky
Antonín Dvořák (1841 – 1904): Česká suita D dur op. 39

Štátny komorný orchester Žilina (v zahraničí používa oficiálny názov Slovak Sinfonietta) vznikol v roku 1974 ako jediný orchester "mozartovského typu" na Slovensku. Odvtedy si získal významné postavenie nielen na Slovensku a v Čechách, ale v krátkom čase sa mu podarilo dosiahnuť vynikajúce renomé aj v zahraničí. Orchester má 34 členov, prevažne absolventov hudobných akadémií v Bratislave, Prahe, Brne a Konzervatória v Žiline. Kvalita hráčov, skúsenosti i majstrovstvo prvého šéfdirigenta Eduarda Fischera (1930 - 1993) umožnili rýchly umelecký rast orchestra. Jeho ďalšími šéfdirigentmi boli Jan Valta, Leoš Svárovský a Oliver Dohnányi. Čestným šéfdirigentom ŠKO Žilina je od roku 1996 japonský dirigent Tsugio Maeda, s ktorým orchester uskutočnil tri turné v Japonsku, desiatky vystúpení v Žiline a slovenských mestách a na medzinárodných festivaloch vo Viedni. Od septembra 2015 je novým šéfdirigentom Simon Chalk z Veľkej Británie.

ŠKO Žilina sa predstavil na mnohých festivaloch v celej Európe (Wiener Festwochen, Frühling Festival  a Haydn Festival vo Viedni, Sofijské hudobné týždne, Festa Musica Pro v Assisi, Katalánsky festival, Festival El Djem v Tunise, Festival de Bonaguil vo Francúzsku, Hudba v starom Krakowe, Jarný festival Budapešť, Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Etos v Bratislave, Janáčkov máj, Mozartfest Schwetzingen, Festival slovanskej hudby na Cypre, Schleswig - Holstein Festival, Festival de Manaus v Brazílii, Flámsky festival v Belgicku, Aspekte Salzburg, Johann Strauss Festival vo Viedni, Bodensee Festival v Švajčiarsku, Medzinárodný hudobný festival v Ankare, Slovinské hudobné dni v Ľubľane, NCPA Festival Peking a iné) ako aj vo významných koncertných sálach ako Musikverein a Konzerthaus vo Viedni, Dom umelcov v Prahe, Tonhalle Düsseldorf, Komická opera a Konzerthaus v Berlíne, Katedrála Sv. Františka v Assisi, Veľká sála Petrohradskej filharmónie, Palác hudby v Barcelone, Teatro Arriaga v Bilbao, Concertgebouw v Amsterdame, Symphony Hall v Osake, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Kráľovská opera v Bruseli, Teatro Abadia v Madride, Gasteig v Mníchove, Invalidovňa v Paríži, Arena v Ženeve, Palacio de Deportes v Madride, Pavilhao Atlantico v Lisabone, Národné centrum interpretačného umenia Peking, Centrum umenia v Soule, Sála Berlínskej filharmónie atď...

ŠKO je od roku 2005 členom zoskupenia európskych orchestrov „ONE Orchestra Network for Europe". S podporou EU vytvárajú tieto orchestre nový typ spolupráce zameraný na výmenu skúseností a rozvoj kultúry v Európe.

Saša Mirković patrí k popredným svetovým violistom. Študoval na Hudobnej akadémii Belehradskej univerzity. Je niekdajším víťazom medzinárodnej súťaže Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne, kde si ho všimol Bohdan Warchal, ktorý mu ihneď ponúkol angažmán v Slovenskom komornom orchestri. Saša Mirković účinkoval v Sydney Opera House, New York Philharmonic, Carnegie Hall, Chicago Philharmonic Hall, Barbican Hall, v Berlínskej filharmónii a na festivaloch ako Operadagen v Rotterdame, Wiener Festwochen, Lincoln Center Summer Festival v New Yorku, Beethovenfest v Bonne, Festival d' Automne v Paríži. Nedávno získal ocenenie najlepšieho srbského inštrumentalistu a jeho súbor Ensemble Metamorphosis sa stal najlepším srbským komorným telesom.

Paweł Przytocki je jednou z najvýraznejších dirigentských osobností svojej generácie. Študoval na Hudobnej akadémii v  Krakowe u profesora Jerzyho Katlewicza. Neskôr sa zúčastnil kurzov s Petrom Eötvösom v rámci Bartok International Seminar. Od roku 2008 je Pawel Przytocki profesorom na Hudobnej akadémii v  Krakowe a od roku 2017 umeleckým riaditeľom Filharmónie Arthura Rubinsteina v Łodzi.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Hudobný fond.

Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia.


62ms