Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

HUDBA U FULLU: CLUSTER ENSEMBLE

HUDBA U FULLU: CLUSTER ENSEMBLE
Čas: 26. 05. 2019, 18:00 hod.
Miesto: Základná umelecká škola Ľ. Fullu v Ružomberku (Námestie A. Hlinku)
Vstupné: 5,00€ / 3,00€ (študenti, dôchodcovia a ZŤP)
Občianske združenie Simach Art vás srdečne pozýva na koncert z cyklu Hudba u Fullu.

Účinkuje: Cluster Ensemble (Ivan Šiller – klavír, Fero Király – klavír)

Program:
Peter Machajdík – It’s Not The Mist (2018)
Morton Feldman – Intermission No. 6 (1953)
Daniel Matej – Always (1988)
Steve Reich – Piano Phase (1967)

Recitál Piano2 pre dva klavíry v podaní Cluster Ensemble je atlasom rôznych kompozičných pohľadov na klavírnu hudbu za ostatných 60 rokov. Jeho dramaturgia sa priamo či nepriamo nesie v duchu konfrontácie minimalizmu a indeterminizmu, pričom vedľa seba stoja diela amerických a slovenských skladateľov.

Skladba Piano Phase Steve Reicha patrí k najznámejším dielam autora a minimalistickej hudby vôbec. Always Daniela Mateja je významne ovplyvnená ideami minimalmusic a princípmi repetitívnosti. A hoci Feldmanova Intermission No. 6 sa pohybuje na hranici experimentu s indeterministickými postupmi, je zároveň ilustráciou využitia redukovaného hudobného materiálu v záujme statickosti a meditatívnosti hudobnej kompozície. Súčasťou programu Piano2 je aj novšia skladba jednej z výrazných osobností súčasnej slovenskej hudobnej scény, Petra Machajdíka, ktorá vznikla v roku 2018 špeciálne na objednávku Cluster Ensemble.

Názov projektu v sebe skrýva informáciu, že ide o dvojklavírny koncert, no možno v ňom vidieť aj odkaz na zvukovú estetiku jedného zo skladateľov zastúpených v programe – Mortona Feldmana, ktorého dynamický výraz sa pohybuje v extrémne nízkych hodnotách.

O Cluster Ensemble:
Interdisciplinárna umelecká skupina Cluster Ensemble vznikla v roku 2009 okolo kľúčovej postavy slovenského hudobníka Ivana Šillera. Všetko sa začalo slovenskou premiérou skladby Six Pianos od Steva Reicha v jednom z bratislavských obchodov s klavírmi. Voľné zoskupenie hosťujúcich umelcov sústredených okolo umeleckej dvojice Ivan Šiller a Fero Király odvtedy pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných pódiách.

Súbor sa venuje predovšetkým interpretácii diel súčasných skladateľov a hudobných osobností 20. storočia, autorským projektom posúvajúcim hranice umeleckej interpretácie a edukačným projektom. Do dnešného dňa so súborom spolupracovalo takmer päťdesiat hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov a ďalších umelcov z Európy a USA. Debutový album Cluster Ensemble Plays Philip Glass vyšiel v júni 2016 v slovenskom vydavateľstve Hevhetia a americkom vydavateľstve Orange Mountain Music. V roku 2018 súbor odohral medzinárodné turné vo Viedni, Prahe a v New Yorku.

Napísanie skladby "It's Not The Mist" podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Projekt Hudba u Fullu 2019 podporili SOZA a Hudobný fond.  

Projekt Cluster Ensemble z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podujatie je súčasťou Dní mesta Ružomberok 2019.
121ms