Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

III. MEMORIÁL LEOPOLDA ŠIDU: ORGANOVÝ KONCERT S. ŠURINA

III. MEMORIÁL LEOPOLDA ŠIDU: ORGANOVÝ KO ...
Čas: 19. 05. 2019, 17:00 hod.
Miesto: Kostol sv. Juraja v Likavke
Vstupné: Vstupné dobrovoľné
Pozývame vás na III. ročník organového koncertu: Memoriál Leopolda Šidu.

Poslucháči memoriálového koncertu sa môžu tešiť na vystúpenie popredného slovenského organistu, pedagóga, organizátora organových festivalov a skladateľa Stanislava Šurina, ktorý prijal pozvanie na toto podujatie.  

Stanislav Šurin študoval na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo  Viedni, na  VŠMU v Bratislave u profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummera v Grazi. S orchestrom Slovenskej filharmónie uviedol niekoľko skladieb pre organ a orchester. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku, v Kanade a na Tchajwane. V rokoch 1991 - 1995 bol organistom Dómu sv. Martina v Bratislave. Účinkoval na mnohých mediálnych prenosoch bohoslužieb, vrátane inaugurácií slovenských prezidentov a návštev pápeža Jána Pavla II. Je zakladateľom a organizátorom organových festivalov. Je zakladateľom a predsedom  Bachovej spoločnosti na Slovensku a členom Európskej konferencie cirkevno - hudobných asociácií (CEDAME). Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických a pri stavbách nových organov (napr. Slovenská filharmónia, Katedrála sv. Martina v Bratislave, Katolícka univerzita Ružomberok). Venuje sa aj kompozícií. Je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty, piesní na texty slovenských a francúzskych básnikov (predovšetkým Miroslava Válka). V roku 2016 mu bola udelená cena Fra Angelica za prínos do umenia.

Koncert je venovaný spomienke na organistu, dirigenta, pedagóga a zanieteného propagátora cirkevnej hudby na Slovensku Leopolda Šidu.

L. Šida pôsobil aj v Likavke. V tunajšom kostole sv. Juraja sa tiež pričinil o stavbu vtedy nového organa. Tento rok v máji uplynie 17 rokov od odchodu Leopolda Šidu do večnosti. Preto sa organizátori rozhodli, že každoročne v máji zorganizujú koncert na pamiatku tohto významného organistu i propagátora duchovnej a cirkevnej hudby na Slovensku.

Osobnosť Leopolda Šidu sa pomaly vytráca z pamäte súčasníkov. Práve jemu však môžeme na poli rozmachu cirkevnej hudby vďačiť za veľa. Aj napriek neľahkému životnému príbehu, keď bol v čase komunizmu nespravodlivo odsúdený na 25 rokov väzenia a nútených prác v Jáchymovských baniach, s podlomeným zdravím, dokázal zanietene pracovať na pozdvihnutí cirkevnej hudby na Slovensku.

Životným mottom Leopolda Šidu bolo: „Bohu patrí len to najlepšie." Týmto heslom sa celý život riadil. Vypracoval vôbec prvé osnovy pre výučbu organa a cirkevnej hudby na hudobných školách s následným schválením Ministerstva školstva SR. Bol aktívnym a zanieteným organistom, dirigentom, publicistom, hudobným pedagógom, skladateľom, upravovateľom hudby a nenápadným hrdinom, ktorý sa nebál poukázať na to, s čím v svedomí nesúhlasil. Organový memoriál nesúci meno Leopolda Šidu má byť pripomienkou jeho usilovnej práce a prejavom uznania.


124ms