Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
    
Pia1
Sob2
Ned3
Pon4
Uto5
Str6
Štv7
Pia8
Sob9
Ned10
Pon11
Uto12
Str13
Štv14
Pia15
Sob16
Ned17
Pon18
Uto19
Str20
Štv21
Pia22
Sob23
Ned24
Pon25
Uto26
Str27
Štv28
Pia29
Sob30
Ned31

Akcie dnes

PREZENTÁCIA KNIHY CESTOPISNÉ DENNÍKY

PREZENTÁCIA KNIHY CESTOPISNÉ DENNÍKY
Čas: 17. 12. 2018, 16:00 hod.
Miesto: Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku (modré podlažie)
Občianske združenie Society for Human Studies (Spoločnosť pre výskum človeka) vás pozýva na prezentáciu knihy Cestopisné denníky s podtitulom Zblízka i zďaleka, z monarchie i republiky.

Autormi edície cestopisov z prelomu 19. a 20. storočia sú mladí historici Ján Golian a Rastislav Molda.

Monografia prináša dvanásť cestopisov slovenských cestovateľov, ktoré boli napísané od polovice 19. storočia do 20. rokov 20. storočia. Aj v tomto období bolo cestovanie, následné opísanie a publikovanie zážitkov z ciest módnou záležitosťou. Písanie cestopisov bolo celoeurópskym fenoménom a výnimku netvorilo ani slovenské prostredie. Cestopisné črty sa pravidelne objavovali hlavne v literárnych periodikách, politických a spoločenských novinách či sporadicky vyšli aj ako samostatné knižné tituly.

Dvanásť autorov podniklo cesty z rôznych príčin, niektorí cestovali za obchodom, ďalší za vzdelaním a iní za oddychom. Medzi autormi sú známi spisovatelia, verejne činné osoby (Koloman Banšell, Jozef Ľudovít Holuby, Svetozár Hurban Vajanský, Karol Anton Medvecký, Jozef Karol Viktorin), ale aj menej známe osobnosti (Andrej Buday, Ján Burian, Leo Martin Čepka, Matúš Filo, Július Kožuch, Karol Ladislav Kuzmány, Daniel Šustek). Cieľom ich ciest boli Spojené štáty americké, Britské ostrovy a iné západoeurópske krajiny, Egypt, cárske Rusko a Blízky a Stredný východ. Podnikli aj viacero ciest po Hornom Uhorsku, dnešnom Slovensku.

V dobovom rozprávaní autori edície urobili len jemné jazykové úpravy. K cestopisom pridali  poznámky a vysvetlivky. Príbehy obohatili dobovými ilustráciami navštívených krajín a pamätihodností.

Zostavovatelia Ján Golian a Rastislav Molda, venujúci sa problematike 19. storočia, pripravili do knihy úvodnú štúdiu, v ktorej vysvetlili dobový kontext fenoménu cestovania. Objasnili problematiku písania a vydávania cestopisov v slovenskom prostredí druhej polovice 19. storočia. Priblížili samotných autorov cestopisných čŕt a ich motiváciu vydať sa na cestu.

Vydanie publikácie podporil Fond na podporu umenia.


110ms