Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
 
Uto1
Str2
Štv3
Pia4
Sob5
Ned6
Pon7
Uto8
Str9
Štv10
Pia11
Sob12
Ned13
Pon14
Uto15
Str16
Štv17
Pia18
Sob19
Ned20
Pon21
Uto22
Str23
Štv24
Pia25
Sob26
Ned27
Pon28
Uto29
Str30
Štv31

Akcie dnes

PREZENTÁCIA KNIHY CESTOPISNÉ DENNÍKY

PREZENTÁCIA KNIHY CESTOPISNÉ DENNÍKY
Čas: 17. 12. 2018, 16:00 hod.
Miesto: Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku (modré podlažie)
Občianske združenie Society for Human Studies (Spoločnosť pre výskum človeka) vás pozýva na prezentáciu knihy Cestopisné denníky s podtitulom Zblízka i zďaleka, z monarchie i republiky.

Autormi edície cestopisov z prelomu 19. a 20. storočia sú mladí historici Ján Golian a Rastislav Molda.

Monografia prináša dvanásť cestopisov slovenských cestovateľov, ktoré boli napísané od polovice 19. storočia do 20. rokov 20. storočia. Aj v tomto období bolo cestovanie, následné opísanie a publikovanie zážitkov z ciest módnou záležitosťou. Písanie cestopisov bolo celoeurópskym fenoménom a výnimku netvorilo ani slovenské prostredie. Cestopisné črty sa pravidelne objavovali hlavne v literárnych periodikách, politických a spoločenských novinách či sporadicky vyšli aj ako samostatné knižné tituly.

Dvanásť autorov podniklo cesty z rôznych príčin, niektorí cestovali za obchodom, ďalší za vzdelaním a iní za oddychom. Medzi autormi sú známi spisovatelia, verejne činné osoby (Koloman Banšell, Jozef Ľudovít Holuby, Svetozár Hurban Vajanský, Karol Anton Medvecký, Jozef Karol Viktorin), ale aj menej známe osobnosti (Andrej Buday, Ján Burian, Leo Martin Čepka, Matúš Filo, Július Kožuch, Karol Ladislav Kuzmány, Daniel Šustek). Cieľom ich ciest boli Spojené štáty americké, Britské ostrovy a iné západoeurópske krajiny, Egypt, cárske Rusko a Blízky a Stredný východ. Podnikli aj viacero ciest po Hornom Uhorsku, dnešnom Slovensku.

V dobovom rozprávaní autori edície urobili len jemné jazykové úpravy. K cestopisom pridali  poznámky a vysvetlivky. Príbehy obohatili dobovými ilustráciami navštívených krajín a pamätihodností.

Zostavovatelia Ján Golian a Rastislav Molda, venujúci sa problematike 19. storočia, pripravili do knihy úvodnú štúdiu, v ktorej vysvetlili dobový kontext fenoménu cestovania. Objasnili problematiku písania a vydávania cestopisov v slovenskom prostredí druhej polovice 19. storočia. Priblížili samotných autorov cestopisných čŕt a ich motiváciu vydať sa na cestu.

Vydanie publikácie podporil Fond na podporu umenia.


109ms