Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

HRY U FULLU: WORKSHOP_TANEC_HUDBA

HRY U FULLU: WORKSHOP_TANEC_HUDBA
Čas: 02. 12. 2018, 15:00 - 17:00 hod.
Miesto: Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku
Vstupné: 2,00€ / deti, študenti 1,00€
Pohľad do spolupráce súčasného tanca a hudby so známou choreografkou Petrou Fornayovou a hudobníkom Petrom Machajdíkom.

Workshop ponúkne pohľad do spolupráce súčasného tanca a hudby, s dôrazom na minimalizmus a improvizovanú hudbu. Naučíme sa pohybové variácie vychádzajúce z princípov minimalizmu a z našich pohybových daností a možností. Pohybové sekvencie využijeme na vytvorenie krátkej spoločnej choreografie. Budeme pracovať aj s improvizáciou, ktorej hlavným aspektom je reagovanie na situáciu a vzájomné počúvanie sa.

Mobilné kultúrne centrum, v rámci ktorého sa toto podujatie koná, zahŕňa a spája hudbu, tanec, film, performanciu či vizuálne umenie. Našim ideálom je, keď sa na jednom mieste stretnú špičkoví umelci rôznych zameraní a zvedavé publikum, ktoré je otvorené novým zážitkom. To všetko sa odohráva mimo hlavného prúdu, najčastejšie v menších mestách po celom Slovensku. Umelci stretávajú divákov a poslucháčov - nielen prostredníctvom umenia, ale aj cez vzájomné diskusie. Veríme, že umelecký zážitok je veľmi osobná vec.

Petra Fornayová vytvorila viaceré autorské divadelno - tanečné predstavenia (Hlbinné porušenie epidermy, Všetko čo mám rada, Objekty výskumu, Opernball, Hra na budúcnosť a i.), spolupracovala s mnohými choreografmi a režisérmi (Šimko, Fulkerson, Heggen, Hawkins, Langer - Philippsen, Lelková, Balek a i.), tiež s poprednými slovenskými hudobníkmi (Machajdík, Cluster Ensemble, Piaček, Lenko, Adamčiak a i.), spolupodieľala sa na mnohých projektoch doma i v zahraničí. Jej autorské predstavenia boli uvedené na rôznych festivaloch (Nová Dráma, Opera Nova Praha, Divadelná Nitra, JamaisVu! Paríž, Tanec Praha, MediaWaveGyör, ConfiDance Siena, ArsCameralisKatowice, HybajHo! Praha a i.). Spoluzakladala divadlo A4, založila a vedie festival súčasného tanca NuDance Fest, je členkou redakcie časopisu o súčasnom umení Vlna. Za rolu vo filme Juraja Lehotského Nina bola nominovaná na cenu Slnko v sieti 2018.

Peter Machajdík vytvoril viaceré autorské intermediálne predstavenia (Waters and Cages, Tolleranz, Intime Musik a i.), spolupracoval s mnohými tanečníkmi a choreografmi (Fornayová, Dorothea Rust, Tina Mantel, Lucia Kašiarová, Štúdio tanca, a i.), a ako hudobný skladateľ predovšetkým s poprednými zahraničnými i slovenskými hudobníkmi, dirigentmi a súbormi (Lublin Philharmonic, Luhansk Philharmonic, David Moss, Jon Anderson, Neo Quartet, Cluster Ensemble, Slovenský komorný orchester, Agon Orchestra, Camerata Europea, Arte Quartett, Ensemble Metamorphosis, a i.), spolupodieľal sa na mnohých projektoch doma i v zahraničí. Jeho diela boli uvedené na hudobných festivaloch v Berlíne, Viedni, Ríme, Bostone, Calgary, Haagu, Bruseli, Krakove, Prahe, a.i. Je iniciátorom festivalov a koncertných cyklov ako Sound City Days, Hudba u Fullu a pod. Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení a bol rezidenčným skladateľom na viacerých miestach v Nemecku a Rakúsku.

Spolupracujeme s InMusic, o.z., podporil Fond na podporu umenia.

Objednajte sa: Petra Feriancová, petra.feriancova@sng.sk, 044/245 21 11

Akcia je súčasťou série podujatí Ružomberský adventný kalendár 2018.113ms