Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
    
Pia1
Sob2
Ned3
Pon4
Uto5
Str6
Štv7
Pia8
Sob9
Ned10
Pon11
Uto12
Str13
Štv14
Pia15
Sob16
Ned17
Pon18
Uto19
Str20
Štv21
Pia22
Sob23
Ned24
Pon25
Uto26
Str27
Štv28
Pia29
Sob30
Ned31

Akcie dnes

Likavka

Obec Likavka najbližšie ležiaca (severovýchodne) pri Ružomberku. Z geografického a urbanistického hľadiska je súčasťou mesta a spoločne sú prepojené súvislou zástavbou. Z územnosprávneho pohľadu bola obec vždy samostatná so svojou samosprávou. Leží v doline potoka Likavka vo výške okolo 495 m. n. m.

Vznik obce spadá pravdepodobne do konca 15., resp. začiatku 16. stor. Likavka je charakteristická skupinovou cestnou zástavbou. Zachovali sa tu zru- bové omazané a obielené domy s valbovou šindľovou strechou, dvojdomy na dĺžku so spoločným pitvorom. Najdôležitejšou pamiatkou je neogotický rímskokatolícky kostol z r. 1880 a hlavne dnes už zrúcaniny staroslávneho hradu Likava, ktorý stojí na kopci nad dedinou a pripomína dlhoročnú poddanskú závislosť širokého - ďalekého okolia od tohto sídla.

Hrad bol pravdepodobne postavený v prvej tretine 14. stor. a prvá zmienka o ňom pochádza z r. 1341 (vtedy už stál). Mal vojensko-strážnu funkciu pri dôležitých cestách a bol sídlom správy kráľovských majetkov v tejto oblasti. Hrad prešiel zložitým stavebným a historickým vývojom. Pôvodný bol horný gotický hrad zo začiatku 14. stor. s kaplnkou. Neskorší (viacerí) majitelia hradu ho postupne zveľaďovali a prispôsobovali dobovým slohom. Pribudovaný bol renesančný palác (17. stor.) a pod. V r. 1707 hrad rozrumili vojská Františka Rákocziho a hrad už z ruín nevstal. Jeho funkciu prebral kaštieľ sv. Žofie v Ružomberku. V súčasnosti sa hrad renovuje.

Likavka patrí k slovenským obciam, ktoré zachovávajú folklórne tradície. Prejavuje sa to aj usporadúvanim detských folklórnych slávností (po prestávke) už v zrenovovanom amfiteátri pod hradom. Z významných rodákov treba spomenúť priateľa A. Hlinku, kňaza, národovca, spisovateľa a politika Jozefa Kačku.

www.likavka.sk  /odkaz smeruje na inú webovú stránku/
Za sekciu zodpovedá: Jaroslav Maga
35ms