Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
     
Sob1
Ned2
Pon3
Uto4
Str5
Štv6
Pia7
Sob8
Ned9
Pon10
Uto11
Str12
Štv13
Pia14
Sob15
Ned16
Pon17
Uto18
Str19
Štv20
Pia21
Sob22
Ned23
Pon24
Uto25
Str26
Štv27
Pia28
Sob29
Ned30

Akcie dnes

Slovenské dedičstvo UNESCO

www.unesco-slovakia.sk

Združenie Slovenské dedičstvo UNESCO vzniklo podpísaním zakladateľskej zmluvy 29.11.2012 s cieľom podporovať spoluprácu lokalít na Slovensku, presadzovať záujmy kultúrneho a prírodného dedičstva a presadiť lokality UNESCO ako jednu z priorít propagácie Slovenska. Členovia združenia reprezentuju to najlepšie, čo na Slovensku z kultúrneho a prírodného dedičstva máme.

Zakladajúci členovia:

Banská Štiavnica

Levoča

Spišské Podhradie

Ružomberok

Ladomirová

Hervartov

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky

Pristupujúci členovia:

Bardejov

Tvrdošín

Kežmarok

Hronsek

Leštiny

Na Slovensku boli zapísané prvé lokality do Zoznamu UNESCO v roku 1993. Boli to: Banská Štiavnica s technickými pamiatkami okolia, Spišský hrad a okolie, Vlkolínec – pamiatka ľudovej architektúry. Historické jadro mesta Bardejov bolo zapísané v roku 2000.Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka – rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne, evanjelický artikulárny kostol v Hronseku, evanjelický artikulárny kostol v Leštinách, gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v Bodružali, gréckokatolícky chrám sv. Michala Archanjela v Ladomirovej a gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej boli zapísané v roku 2008. V roku 2009 bol doplnená lokalita Spiša v zozname o mesto Levoča. Ako lokality prírodného dedičstva boli do zoznamu zapísané Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu v roku 1995 s rozšírením o Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Stratenskú jaskyňu v roku 2000. Pralesy Havešová, Stužica a Rožok v Národnom parku Poloniny a Vihorlatský prales v pohorí Vihorlat boli zapísané do zoznamu v roku 2007.   Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru  (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) stála pri zrode mnohých výskumov, medzivládnych programov a dohovorov najmä v oblasti ochrany pamiatok a životného prostredia. Jej aktivity sa stali symbolom humanizmu. Lokality v zozname UNESCO sú prísne hodnotené a musia spĺňať atribúty jedinečnosti celej planéty Zem. Preto je v tomto prestížnom zozname menej ako 1000 zapísaných lokalít. Spoločné dedičstvo ľudstva znamená chrániť, na druhej strane citlivo sprístupniť všetkým, ktorí obdivujú krásy modrej planéty.

Fotogaléria členov


Banská Štiavnica.jpg Levoča.jpg Spišské podhradie.jpg Vlkolínec.JPG Ladomirova.jpg Hervartov.jpg Štátna ochrana prírody.JPG Bardejov.JPG Tvrdosin.jpg Kežmarok.jpg Hronsek.jpg Leštiny.jpg

39ms