Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
     
Sob1
Ned2
Pon3
Uto4
Str5
Štv6
Pia7
Sob8
Ned9
Pon10
Uto11
Str12
Štv13
Pia14
Sob15
Ned16
Pon17
Uto18
Str19
Štv20
Pia21
Sob22
Ned23
Pon24
Uto25
Str26
Štv27
Pia28
Sob29
Ned30
Pon31

Akcie dnes

FOTOVÝSTAVA ANNY NOCIAROVEJ: ĽUDIA V ŽELEZIARŇACH V LIPTOVSKOM MÚZEU

Fotoklub pri Liptovskom múzeu v Ružomberku vás pozýva na vernisáž výstavy fotografií veľmi známej a talentovanej fotografky Anny Nociarovej z Fotoklubu Granus z Podbrezovej. Výstava je spojením obdivu, úcty a mágie práce v prostredí železiarní.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 30.06.2017 o 14:00 hod. v priestoroch Fotogalérie Liptovského múzea v Ružomberku.

Výstava potrvá do 04.08.2017.


Talentovaná fotografka Anna Nociarová, rodáčka z Brezna, autorka viacerých samostatných a spoločných výstav doma i v zahraničí, je držiteľkou viacerých víťazných ocenení AMFO a ocenení z prestížnych medzinárodných podujatí, ktorých sa zúčastňuje ako členka Zväzu slovenských fotografov a Slovenskej federácie fotografov, ktorá je členom FIAP. Jej práci dominujú fotografické príbehy a ľudia. Na jej profesijnej podobe sa počas 30-ročnej praxe podieľali aj stretnutia s významnými osobnosťami slovenskej, českej a francúzskej fotografie. Autorka je fotografkou Železiarní Podbrezová a.s. Svojimi fotografiami približuje nielen život Železiarní Podbrezová, ale aj región Horehronie a rôzne spoločenské a športové aktivity. Prezentuje sa prostredníctvom rôznych aktivít, novín, katalógov, kalendárov a knižných publikácií. V jej tvorbe dominujú výrazne estetizované
fotografie v monumentálnej podobe z prostredia Železiarní Podbrezová. Charakterizuje ju poctivá fotografická práca bez „prezdobenosti". Pri práci často využíva rôzne štýly a techniky spracovania. Na jej fotografiách sa občas objavuje aj „kresebný" zásah, ale bez vyvolania ilúzie skutočného javu. Kreslením len naznačuje, fotografiám dáva jednoznačný význam, orientuje človeka a odpovedá mu, ako má jej fotografie čítať. Sociálna fotografia je dominantnou v jej vytrvalej a tvorivej voľnej tvorbe. Dynamicky fotografuje ľudí a ich prostredie v jeho mnohorakých podobách, zachytávajúc široké spektrum nálad, emócií a okamihov. V jej podaní majú často podobu nie celkom skutočného výjavu, čo robí túto autorku zvlášť zaujímavou. V jej práci cítiť pokoru k fotografovaným objektom a priamosť tvorivého vyjadrenia, čo ju v dnešnom tvorivom prostredí robí inou.

Výstavu zostavila významná slovenská fotografka a pedagogička Judita Csaderová, ktorá o Anne Nociarovej povedala :
„Všetci, ktorí sme mali možnosť sledovať výsledky fotografickej práce Anny Nociarovej, od jej reportážnych fotografií a dokumentu k inscenovanej fotografii, poznáme ich výnimočnosť a rôznorodú podobu. Súčasná kolekcia fotografií nám ponúka možnosť spoznať tú časť jej tvorivej práce, ku ktorej by sme ťažko hľadali iného autora, a to pre fotografkine výnimočné pozorovacie schopnosti a úctu k fotografovaným objektom. Fotografie, ktoré máme možnosť vidieť, sú výsledkom jej práce v prostredí, ktoré pozná ako málokto. Ako fotografka je svedkom diania v Železiarňach Podbrezová už dlhé roky.  Ale nestačí byť len pri tom. Anna Nociarová má potrebný cit pre zobrazovanie tohto grandiózneho pracovného procesu. Krása zobrazenia monumentálnosti výroby ocele je nadštandard, ktorý ako diváci dostávame. Staršia generácia autorov má určite stále pred očami pôsobivé obrazy z prostredia ťažkého priemyslu a oceliarní. V minulosti to bol častý námet heroizácie práce robotníckej triedy. Práca človeka v tomto náročnom procese, a aj z hľadiska remesla fotografického zobrazovania, si zaslúži našu pozornosť a uznanie. Ľudská činnosť sa presunula do sveta elektronických technológií, ale Anna Nociarová nám ju ako fotografka dôstojne priblížila vo svojej kolekcii fotografií. Je osobou, ktorá nám ponúka oceniť vnútornú krásu a nevšednosť tohto výrobného procesu a popri očarení efektu hutníckej práce vyzdvihuje aj zmysel tejto ľudskej činnosti."

Vstupné na výstavu: 0,50€

Aktuálny Kalendár kultúrnych a športových akcií v Ružomberku a okolí nájdete TU.


240ms