Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
    
Pia1
Sob2
Ned3
Pon4
Uto5
Str6
Štv7
Pia8
Sob9
Ned10
Pon11
Uto12
Str13
Štv14
Pia15
Sob16
Ned17
Pon18
Uto19
Str20
Štv21
Pia22
Sob23
Ned24
Pon25
Uto26
Str27
Štv28
Pia29
Sob30

Akcie dnes

RUŽOMBERSKÝ VÝTVARNÍK RASŤO FRIČ VYSTAVUJE V BANSKEJ BYSTRICI

Liptovské kultúrne stredisko Vás srdečne pozýva na autorskú výstavu neprofesionálneho, no častokrát oceňovaného výtvarníka Rasťa Friča z Ružomberka.

Výstavu z prierezu Rasťovej tvorby si môžte pozrieť v Komornej sále v Krajskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici. Vernisáž  výstavy sa bude konať 5. septembra o 17:00. Súčasťou vernisáže bude aj projekcia krátkeho dokumentárneho filmu o Rasťovi Fričovi. Rasťo tu predstaví aj svoj projekt Moon Shoes Coming Soon. Výstava potrvá do 29.09.2017.

Podujatie je financované z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

Rasťo Frič (1979) patrí medzi predstaviteľov výtvarného prúdu nazvaného Art brut. Na verejnosti sa Rasťove obrazy prvýkrát objavili na regionálnej výstave neprofesionálneho výtvarného umenia Jarný salón v roku 2013. V tom istom roku Liptovské kultúrne stredisko predstavilo Rasťovu tvorbu vo svojich výstavných priestoroch  na jeho prvej samostatnej a veľmi úspešnej  výstave pod názvom Rasťo Frič - voľná tvorba. Tu Rasťo vystavil bezmála 90 svojich obrazov.

V Rasťových obrazoch dominuje expresionistická farebná škála. Motívmi je človek, často sám v meste, v bare, anjel zachraňujúci, sci fi bytosti,  ktoré maľuje so surrealistickou symbolikou. Výjavy Rasťových obrazov evokujú možno strach, možno ale nádej a vieru ... Suverenita a samozrejmosť s akou spája záhadné a trýznivé elementy obrazu sa dá vo výpovedi porovnať s obrazmi označovanými ako magický realizmus. Všeobecný kľúč na rozlúštenie symboliky v jeho obrazoch nie je. Uplatňuje sa tu surrealistický princíp narážok  na nevedomé a potlačené.... Iný cyklus tém jeho obrazov ovplyvňuje hudba, atmosféra baru a výjavy, kde panuje intímna atmosféra interiéru a popíjajúce páry, s pocitmi pominuteľnosti, scenérie mesta a človeka v ňom, často strateného a znovu anjeli, ktorí zachraňujú a podnecujú ho k viere.

Rasťo vyrastal v Ružomberku a jedným z jeho posledných počinov je art brut projekt Moon Shoes Coming Soon. Spolu s kapelou, ktorej hudobný podklad vytvárajú Martin Fábry (gitara) a Dušan Polák (zvuky objektov) tu Rasťo prezentuje svoje komiksové príbehy, ku ktorým sú naživo hrané a improvizované hudobné zložky.

Mgr. art. Mária Vašicová
Odborný metodik pre výtvarníctvo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
Ul. 1. mája 28/196
031 01  Liptovský Mikuláš
044/552 29 81
0905 832 950


226ms