Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
   
Štv1
Štv2
Štv3
Štv4
Štv5
Štv6
Štv7
Štv8
Štv9
Štv10
Štv11
Štv12
Štv13
Štv14
Štv15
Štv16
Štv17
Štv18
Štv19
Štv20
Štv21
Štv22
Štv23
Štv24
Štv25
Štv26
Štv27
Štv28
Štv29
Štv30
Štv31

Akcie dnes

TLAČOVÁ SPRÁVA OOCR REGION LIPTOV: BEŽECKÉ TRASY NA LIPTOVE

Bežeckému lyžovaniu na Liptove sa blízka na lepšie časy.

Liptáci spoločne pripravili novú mapu bežeckého lyžovania s dvadsiatimi trasami v rôznych lokalitách regiónu. O jednotlivé trasy sa starajú a upravujú ich obce či tunajšie kluby bežeckých lyžiarov. Stav trás je na regionálnej stránke visitliptov.sk aktualizovaný minimálne pred víkendom, ale tiež podľa potreby a stavu tratí.

Liptov je v zime známy a navštevovaný najmä vďaka lyžiarskej aréne v stredisku Jasná, kde si lyžiari môžu užívať kilometre zjazdoviek na severnej aj južnej strane Chopka. Zjazdové trasy lákajú každú zimu státisíce lyžiarov. Liptov však má i lokality, kde sú vhodné podmienky aj pre bežecké lyžovanie. Po predvianočnom a vianočnom oteplení sa podmienky s prírodným snehom zlepšili a sneženie umožnilo obnovenie trás. „Na túto zimnú sezónu sa nám podarilo spracovať novú bezplatnú mapu bežeckých trás na Liptove. Dostupná je v ubytovacích zariadeniach aj v infocentrách po Liptove. Zahŕňa až dvadsať trás po celom regióne. Stačí, keď si bežkári pri dobrých snehových podmienkach, vyberú pre nich vhodnú trasu a odporúčame im tiež, aby si skontrolovali jej stav cez našu stránku na tomto linku: https://www.visitliptov.sk/bezkarske-lyzovanie/aktualne-informacie-bezkovanie-liptov/. Náš región je nádherný a spoznávať ho pri aktívnom oddychu na snehových pláňach s čarokrásnymi výhľadmi sa skutočne oplatí," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Momentálne je prístupných a upravených päť trás. Úpravy prebiehajú aj aktuálne a ich počet môže rásť.          

Záujemcovia o pohyb v zasneženej prírode nájdu sedem trás v Západných Tatrách, štyri bežecké trasy ponúka Veľká Fatra, jedna trasa je mestská a až osem trás je dostupných v Nízkych Tatrách. Trasy sú voľne prístupné a starajú sa o ne zväčša bežecké kluby a obce, ktoré majú trasy vo svojom katastri. Na úpravu sú využívané skútre a v tradičných lyžiarskych strediskách používajú k úprave aj snežné pásové vozidlá. V bežeckom sprievodcovi nájdu lyžiari okrem ponuky trás aj dôležité telefónne čísla, ktoré v prípade problémov v horách určite ocenia, ale aj kontakty na požičovne výstroja na bežecké lyžovanie.
 
„Liptov bol a aj zostane centrom zjazdového lyžovania a to najmä vďaka stredisku Jasná, ktoré právom patrí na svetovú mapu lyžovania. Je to fakt, že bežecké lyžovanie nie je pre náš región ťažiskové, ale jeho obľúbenosť narastá a preto sme aj vytvorili novú mapu bežeckých trás a venujeme sa aj tejto oblasti zimného vyžitia. Najdlhšou z našich bežeckých trás je trasa na severnej strane Liptovského Mikuláša s dĺžkou 10,7 kilometra v lokalite Háj – obec Smrečany – Dolinky – obec Žiar, so stúpaním 168 metrov a klesaním 192 metrov. Stredne zdatní bežkári si môžu pri Ružomberku odskúšať takmer päť kilometrov dlhú trasu. Táto trasa spája, najmä zjazdovými lyžiarmi obľúbenú, Hrabovskú dolinu s ešte stále málo objavenou Čutkovskou dolinou. Najväčšie prevýšenie dosahuje trasa Hrabovo – Vlkolínske lúky. Deťom by mohla vyhovovať nenáročná trasa v lokalite Malinô Brdo, ktorá nemá ani jeden kilometer a minimálne prevýšenie," uzavrela riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Mapka bežkárskych tratí na Liptove je bezplatne k dispozícii aj v Informačnom centre Ružomberok.

Ing. Katarína Šarafínová
REGION LIPTOV - Oblastná organizácia cestovného ruchu


17ms