Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
Dnes má pohotovosť:
16:00 – 20:00 Lekáreň Dr. Max, Bystrická cesta 4800 (Kaufland) / 16:00 – 20:00 Lekáreň Schneider, Hrabovská cesta 5270 (Tesco) / 16:00 – 20:00 Lekáreň Benu, Podhora 1306/51 (OC Adria) / 20:00 – 22:30 Lekáreň Dr. Max, Štiavnická 2018/7 (pri UVN)
     
Sob1
Ned2
Pon3
Uto4
Str5
Štv6
Pia7
Sob8
Ned9
Pon10
Uto11
Str12
Štv13
Pia14
Sob15
Ned16
Pon17
Uto18
Str19
Štv20
Pia21
Sob22
Ned23
Pon24
Uto25
Str26
Štv27
Pia28
Sob29
Ned30

Akcie dnes

TLAČOVÁ SPRÁVA OOCR REGION LIPTOV: HISTORICKÝ VLAK ZATRAKTÍVNIL TURISTICKÚ PONUKU RUŽOMBERKA

Historický vláčik Korýtko má za sebou úspešnú letnú prevádzku.

Vďaka novej atrakcii na Liptove ožila na dva mesiace história, ktorá v minulosti spájala Ružomberok so známymi kúpeľmi v Korytnici. Vláčik na zachovanej časti trate prepravil 7 100 návštevníkov, čo prevádzkovatelia hodnotia ako veľký úspech novej turistickej atrakcie Liptova.

Legendárna železnica, ktorá po zrušení v roku 1974 ostala len v srdciach a spomienkach Ružomberčanov a vtedajších návštevníkov mesta, sa po neuveriteľných štyridsiatich rokoch opäť zaskvela uplynulú letnú sezónu a naplno ukázala svoj potenciál. „Historický vláčik Korýtko na takmer trojkilometrovej trati prepravil 5 600 platiacich návštevníkov, pričom prevádzka v lete bežala len vo víkendovom režime. Navyše, v rámci mimoriadnej jazdy, počas podujatia Korýtkofest, v prvej polovici júna 2018, to bolo ešte ďalších 1 500 osôb. Číslo 7 100 cestujúcich nám ukázalo, že sa v Ružomberku rodí zaujímavá atrakcia, ktorá láka do tejto časti Dolného Liptova dovolenkárov," povedal Vavrinec Kendera, jeden z nadšencov, vďaka ktorým vláčik ožil. V posledných rokoch zaznamenáva najväčšie nárasty návštevnosti na Liptove práve Ružomberok a okolie. „Ružomberok a okolie má potenciál rásť aj ďalej a som rada, že postupnými krokmi sa nám darí oživovať aj túto časť Liptova. Čutkovská a Hrabovská dolina spolu s čoraz obľúbenejšou Revúckou dolinou lákajú stále viac turistov či už na výlety, aktívnu turistiku alebo cyklistiku a pritom sú v bezprostrednej blízkosti mesta" povedala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice.
       
Tento projekt bol ukážkou skvelej spolupráce miestnych, pre vec zapálených ľudí a Mesta Ružomberok s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGION LIPTOV. Iniciátorom projektu a oblastnej organizácii sa v podstate za zhruba pol roka podarilo vymyslieť projekt Korýtko - vlakom a bicyklom a po všetkých vybavovaniach, spustiť prevádzku po zvyšnej trati vedúcej mestom Ružomberok. Historický vláčik pozostával z motorového vozňa s kapacitou 48 miest na sedenie a nákladného vozňa, ktorý bol prispôsobený na prepravu bicyklov. V rámci projektu aktivisti vybudovali koncovú stanicu Zápalkáreň, kde sa upravil priestor a osadil kontajner, kde počas letnej sezóny fungovala aj požičovňa bicyklov. „Bez nadšencov Miroslava Klímu, Tomáša Štreita, Martina Baníka a Vavrinca Kenderu by sme dnes úspešne nehodnotili letnú prevádzku novej liptovskej atrakcie. Som rada, že sme mohli byť súčasťou tohto krásneho projektu a veľmi mu verím. Spravíme všetko preto, aby sme budúce leto opäť mohli vláčik prevádzkovať a pevne dúfam, že sa nám podarí doplniť koncovú stanicu aj o doplnkové služby napríklad gastro ponuku," povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

„Možno letná prevádzka nebola tohto roku ojedinelou. „Motoráčik" by sa mohol ukázať v Ružomberku aj začiatkom decembra na Mikuláša a potešiť tak nielen deti. Zároveň veríme, že Korýtko môže svoj príbeh v budúcom roku písať ešte ďalej, či už sprievodným programom alebo aj zlepšením kvality služieb v koncovej stanici a prepraviť za sezónu ešte viac cestujúcich. My víziu máme a chceme tento projekt ďalej rozvíjať," uzavrel Miroslav Klíma, ďalší z nadšencov.

Korytnická železnica bola v minulosti veľmi obľúbená. V závere jej prevádzky v minulom storočí sa z nej postupne stávala skôr turistická atrakcia a zdá sa, že takou sa stala aj v jej novodobej histórii. Priniesla do Ružomberka a jeho okolia nový pozitívny vietor a významne podporila aj projekt CykloKorytnička, ktorý je úspešne v prevádzke už od roku 2016.

Projekt Korýtko – vlakom a bicyklom spolu s Mestom Ružomberok a aktivistami realizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV a použila naň prostriedky z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 20 900,- eur.

Ing. Katarína Šarafínová
REGION LIPTOV - Oblastná organizácia cestovného ruchu

34ms