Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
   
Štv1
Pia2
Sob3
Ned4
Pon5
Uto6
Str7
Štv8
Pia9
Sob10
Ned11
Pon12
Uto13
Str14
Štv15
Pia16
Sob17
Ned18
Pon19
Uto20
Str21
Štv22
Pia23
Sob24
Ned25
Pon26
Uto27
Str28
Štv29
Pia30

Akcie dnes

TLAČOVÁ SPRÁVA OOCR REGION LIPTOV: VLKOLÍNEC JE UŽ 25 ROKOV V UNESCO

Je to už 25 rokov od zápisu dedinky Vlkolínec do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Aj preto vznikla putovná výstava, ktorej takmer ročná púť končí v Liptovskom Mikuláši poslednou výstavou počas mesiaca november. Na dvanástich mobilných paneloch sa verejnosť dozvie o histórii, súčasnosti Vlkolínca, o jeho architektúre a o obnove objektov.

Unikátne miesto s jedinečnou atmosférou. Vlkolínec je dedinka schovaná v malebných horách Liptova. Aj keď pripomína časy dávno minulé, tak v nej stále pulzuje život. Vlkolínec oslavuje tento rok významné výročie. Už štvrťstoročie sa nachádza na mape UNESCO. Pri tejto príležitosti vznikla putovná výstava VLKOLÍNEC VČERA A DNES. V Liptovskom Mikuláši bude od 5. do 29. novembra 2018 jej predposledná inštalácia a to v priestoroch obchodného centra STOP SHOP. „Obyvatelia Vlkolínca mali byť v 50. rokoch minulého storočia presťahovaní na okraj Ružomberka. Tým by zanikol ráz živej osady, ktorý dáva Vlkolíncu punc jedinečnosti. Našťastie sa to nestalo a možno aj vďaka tomu dnes Vlkolínec oslavuje štvrťstoročie v UNESCO. Toto významné výročie je dôvodom na poohliadnutie sa za minulosťou, ale aj pripomenutie si míľnikov a udalostí, ktoré živý organizmus formovali. Práve tieto dôvody nás viedli k príprave výstavy, ktorá zohľadňuje mnohé aspekty života a diania v krásnom a jedinečnom Vlkolínci," povedala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice. Na dvanástich mobilných paneloch návštevníkov zaujme história, súčasnosť Vlkolínca, jeho architektúra a obnova objektov. Nechýbajú panely na tému príroda, škola, kostol, ovčiarstvo, poľnohospodárstvo či Slovenské národné povstanie.

Mesto Ružomberok spolu s ďalšími organizačnými partnermi chceli, aby výstavu mohlo vidieť čo najviac návštevníkov a preto zvolili formu putovnej výstavy. Informačné panely o osade vďaka tomu videli záujemcovia na kolonáde Bardejovských kúpeľov v marci, následne v apríli v Levoči, v máji v Banskej Štiavnici, v júni v Žiline, v júli v Ružomberku, od augusta do septembra v Poprade a už čoskoro výstava poteší záujemcov v L. Mikuláši. Posledným miestom putovnej výstavy bude v decembri Bratislava.

„Vlkolínec je jedinečný tým, že žije. Stále má svoje dve desiatky stálych obyvateľov, ktorých počty cez víkendy znásobia chalupári. Má preto jedinečné miesto v komplexnej ponuke atrakcií nášho regiónu. Každý rok ho navštevujú desaťtisíce klientov a niektorí sú pre našinca z tých exotickejších krajín. Napríklad z Japonska, Kanady či Austrálie," povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Vlkolínec bol do Zoznamu UNESCO zapísaný v kolumbijskej Cartagene medzi prvými lokalitami zo Slovenska. Je súčasťou pestrého okolia Ružomberka a leží v prírodnom amfiteátri na južnom úpätí veľkofatranského vrchu Sidorovo. Pôvodný názov je odvodený od častého výskytu vlkov v zalesnenom horskom priestore, kde neskôr vznikla osada.

Ing. Katarína Šarafínová
REGION LIPTOV - Oblastná organizácia cestovného ruchu


38ms