Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

TÝŽDEŇ SLOVENSKÝCH KNIŽNÍC V MESTSKEJ KNIŽNICI

Začiatok marca – mesiaca venovaného knihám a čítaniu – sa nesie v znamení XX. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc.

Jeho XX. ročník, ktorý sa v termíne 4. až 10. marca 2019 koná pod záštitou Slovenskej asociácie knižníc (SAK) a Spolku slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) nemení svoj základný cieľ - pozitívne zviditeľňovať knižnice ako dôležité kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých.

Týždeň slovenských knižníc je v Mestskej knižnici Ružomberok spojený s kampaňou AAA:  Ani halier, bezplatný ročný zápis do knižnice  pre všetkých nových čitateľov;  Antikvariát, predaj vyradených kníh za symbolickú cenu a knižná Amnestia, v rámci ktorej odpúšťame poplatky všetkým zábudlivcom a hanblivcom, nech sa naše knihy vrátia tam, kde majú byť....

Tak ako náš počítač či smartfón potrebuje častú aktualizáciu i náš mozog potrebuje dostatok inovácií, ktoré môže poskytovať práve čítanie. Lenivosť, nedostatok času? Podľa výskumov stačí venovať denne čítaniu 15 - 20 min., aby sme získali dostatok informácií a podnetov. Sme radi, keď sa dvere knižnice otvárajú počas celého roka, nielen v marci. I tak je práve tento mesiac obdobím, kedy je návštevnosť v knižnici najvyššia. Častými návštevníkmi sú materské a základné školy, záujem je hlavne o  informačné besedy, ktorých  témou je vysvetlenie základných knižničných pojmov: knižničný systém, katalogizácia, bibliografia či medzinárodné desatinné triedenie. Pre tých najmenších volíme samozrejme iný, zážitkovejší  prístup. Počas návštevy v knižnici sa s deťmi o knihách nielen rozprávame, ale nadväzujeme i tvorivými dielňami, nech si deti môžu vyrobiť vlastnú poznámkovú knižku alebo záložku. Vzhľadom k záujmu sme preto i rozšírili ponuku tematických podujatí pre najmenších (Boribon, O koníkovi Hrdzošovi, O Guľkovi Bombuľkovi), záleží už len od času, ktorý pani učiteľky chcú s deťmi v knižnici stráviť. S Osmijankom spolupracujeme na základných školách, rozšírili sme i  ponuku literárnych pásiem pre stredné školy (F. M. Dostojevskij – román, ktorý mu zmenil život).

V rámci výchovy predčitateľov sa pokúšame i o podporu pomocou špecializovaných projektov. Návštevníci Tesca určite zaregistrovali náš projekt Kukulienky na dovybavenie priestorov detského oddelenia pre trávenie času rodičov a starých rodičov s deťmi. Ďakujeme všetkým 8 422 hlasom, ktorí nám vhodením žetónu pomohli...  Už počas prvého marcového týždňa chceme začať prázdninovým čítaním na pokračovanie pre najmenších O Guľkovi Bombuľkovi.  

Nezabúdame na autorské stretnutia:

Pre dospelých návštevníkov sme na štvrtok 14. marca 2019 pripravili dlho očakávanú prednášku etnologičky Ivety Zuskinovej Ľudová kultúra Liptova.

V piatok 15. marca 2019 sa deti stretnú  s Natáliou Milanovou a jej nápadito ilustrovanou knižkou Dejiny národa slovenského, ktorá sa rozhodla posvietiť si na našu históriu z trochu iného uhla.

19. marca 2019 privítame autorku Kristínu Mišovičovú. Poznajú ju skôr dospelé čitateľky, ale u nás sa predstaví svojou prvou detskou knihou Decká z mesta sa )ne)vedia biť.

V sérii cestovateľských prezentácií pokračujeme 20. marca 2019 premietaním Svetozára Krna, autora prírodovedných a cestovateľských publikácií, s názvom Od prameňa Gangy po indický Tibet.

Minulý rok sme sa stretli s autorkou publikácii o psychosomatike Antoniou Krzemieňovou a na túto úspešnú besedu nadväzujeme prednáškou Sebaúcta rešpekt v živote v utorok 26. marca 2019.

Všetky uvedené  podujatia sa nám darí organizovať vďaka tohtoročnej podpore projektu Kytica viazaná zo slov z prostriedkov Fondu na podporu umenia, o ktorej poskytnutí  vo výške 2000,00€ sme boli len pred pár dňami informovaní.

Už tradične je súčasťou marca regionálna recitačná súťaž Ranené vtáčatá, jej jubilejný 25. ročník prebehne 26. marca 2019 predpoludním. 

V závere mesiaca nás ešte čaká 29. marca 2019 spoločná Noc s Andersenom, tento rok s nadanými  deti zo ZŠ Dončova.

Chceme pripomenúť, že pre staršie deti už druhý polrok v spolupráci s odborníkmi realizujeme kampaň proti šikane nesúcu názov Môj anjel sa vie biť, podľa jednej z najznámejších slovenských kníh, ktorá sa tejto tematike venuje. Záujem zo škôl je značný, je možné, že projekt bude s obmenami pokračovať i ďalej.

Stále  pokračujú naše Rendezvous pod schodmi, dátum najnovšieho stretnutia ešte upresníme. Na tento projekt by sme počas tohto roka radi nadviazali špecializovanou ponukou vychádzkových stretnutí s pracovným názvom Ružomberské strechy. Chceme v ňom nadviazať na úspešnú monografiu Rody a osobnosti prostredníctvom spoznávania budov, kde známe ružomberské rodiny žili a rozvíjali sa - a tak priblížiť históriu nášho regiónu bežným obyvateľom a návštevníkom Ružomberka.


39ms