Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
   
Štv1
Štv2
Štv3
Štv4
Štv5
Štv6
Štv7
Štv8
Štv9
Štv10
Štv11
Štv12
Štv13
Štv14
Štv15
Štv16
Štv17
Štv18
Štv19
Štv20
Štv21
Štv22
Štv23
Štv24
Štv25
Štv26
Štv27
Štv28
Štv29
Štv30
Štv31

Akcie dnes

VEĽKONOČNÉ ZVYKY V MÚZEU

Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) zrealizovalo 5.4.2016 už po 13.krát kultúrno - vzdelávacie podujatie „Veľkonočné zvyky a tradície", ktoré svojim zameraním,  tak ako po iné roky, bolo primárne určené žiakom základných škôl.

Aj v tomto roku sa ho zúčastnili deti a žiaci z okolitých dedín – MŠ z Likavky, ZŠ Liptovská Osada, z ružomberských škôl podujatie navštívili - MŠ sv. Lujzy, MŠ Za dráhou, ZŠ a MŠ na Bystrickej ceste, ZŠ Klačno so žiakmi ZŠ Valaské Meziříčí, ZŠ sv. Vincenta, Špeciálna ZŠ, ZŠ Zarevúca, Gymnázium a  Spojená škola S. Viatora.

Už niekoľko rokov pravidelne navštevujú podujatie aj klienti TROJLÍSTKA – Centra sociálnych služieb sv. Anny 4, klienti  CSS - LIKAVA, ale aj jednotliví návštevníci z radov širokej verejnosti.

V úvode programu Mgr. Igor Littva, porozprával o jarných  ľudových zvykoch.

V pásme „Vynášanie Moreny" sa návštevníkom 4krát už tradične predstavili deti z Detského folklórneho súboru Liptáčik a ZUŠ ľudového tanca a hudby pod vedením vedúceho súboru a riaditeľa  Mgr. Littvu spolu s učiteľkou Michaelou Apolenárovou, s detskou ľudovou hudbou Folklórneho súboru Liptov s primášom Martinom Liptákom. Známe aj neznáme melódie zaspievali dievčatá a zahrali píšťalkári, ktoré s nimi nacvičili učitelia - Mgr. Vladimír Struhár a Mgr. Mária Lofajová.  Súbor účinkoval v 45-minútových  intervaloch a tak celý program mali možnosť vidieť všetci návštevníci tohto podujatia.

Počas celého dopoludnia návštevníci mali možnosť oboznámiť sa s niektorými ľudovými remeslami a prezrieť si výrobky ľudových výrobcov s veľkonočnou tematikou a praktické ukážky drôtovania, zdobenia medovníkov a vajíčok rôznymi technikami – (opletané, háčkované, servítkované, voskované,  drôtované, olepované, batikované,...), tiež prípravu veľkonočných symbolických predmetov a suvenírov z papiera a textilu.

Pri vyrezávaní rozličných úžitkových predmetov z dreva videli návštevníci pri práci rezbára, mohli tiež sledovať paličkovanie, výrobu veĺkonočných suvenírov z moosgummi a iných netradičných materiálov. Popri tom si deti mohli vyskúšať tkanie na malých krosienkach, cukrovou polevou ozdobiť medovník, vypáliť si na drevo pekný obrázok alebo vlastnoručne ozdobiť si mydielko.

Svojimi výrobkami a zručnosťou sa na podujatí prezentovali aj klienti CSS – TROJLÍSTOK sv. Anny 4, klienti Denného stacionára ÚVN v Ružomberku,  seniorky, ktoré sa pravidelne už 6 rokov zúčastňujú na tvorivých dielňach z cyklu Múzeum pre seniorov, zapojili sa tiež žiaci zo Spojenej školy - Špeciálnej základnej školy v Ružomberku a Súkromnej základnej umeleckej školy DOTYK  Ružomberku.

Podujatia Veľkonočné zvyky a tradície v Liptovskom múzeu sa zúčastnilo celkom 478 osôb, z ktorých bolo 366 detí a 112 dospelých. V programe účinkovalo 66 ľudí.

FOTOGALÉRIA Z PODUJATIA TU


2407ms