Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

VERNISÁŽ VÝSTAVY VIAC FULLU DO SKLA V GALÉRII Ľ. FULLU

Galéria Ľ. Fullu vás pozýva vo štvrtok 30. novembra 2017 na vernisáž výstavy Viac Fullu do skla.

Čas: 16:00 hod.
Miesto: Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku

Výstava prezentuje práce mladých umelcov, resp. poslucháčov VŠVU, ktorí sa inšpirovali Fullovou maliarskou alebo grafickou tvorbou, jeho rannými i neskorými prácami. Na princípe apropriácie zviditeľňujú tohto umelca netradičnou formou. Nadväzujú na jeho tvorbu a propagujú ju v nových vlastných realizáciách súčasným jazykom.

Pavol Barkóci: Oslovil ma obraz Deti pri mori, ktorý mi je známy už od čias z môjho detstva. Mojim zámerom bolo interpretovať dielo vlastným rukopisom, do materiálu, s ktorým pracujem.
 
Igor Kováč: Vychádzal som z objektu, ktorý sa nachádza na jednom z Fullových litografických diel s názvom Stôl z roku 1930. Vznikol objekt, ktorý je na rozhraní Fullovho geometrického štýlu a môjho autorského prístupu v súlade s technológiu skla.

Kristína Ligačová: Svojou farebnosťou, bohatou rozmanitosťou tvarov a zachovaním geometrie jednotlivých znakov ma zaujala Fullova kompozícia Na blšom trhu. Znak som nechala vystúpiť z plátna v tónoch červenej farby v kombinácii s transparentnosťou skla.

Alexandra Lukáčová: Mojou hlavnou inšpiráciou bola grafika Vtáčia krajina z roku 1960. Z tohto linoritu som si vzala pre mňa najsilnejší prvok, linku, ktorú som podporila pre Fullu typickými farbami, čiernou a červenou.
    
Petra Molnárová: Vo Fullovom námete Domky na brehu ide o krajinu s motívom architektúry. Farby, ktoré autor využíva vo svojej tvorbe, sú radostné a veselé. Podobne aj symbol domu ako domova vyvoláva akési šťastie a teplo. Svoj návrh som postavila na hre a farebnosti, pričom sa sústreďujem na typickú "Fullovskú" červenú, bielu, ale využívam aj transparentnosť fúkaného skla do pevnej formy.
    
Anna Ilina: Fulla ma zaujal z viacerých dôvodov; je to slovenský „národný" maliar, má aj umelecké realizácie v skle a jeho tvorba sa mi páči aj preto, lebo má blízko k ruskej moderne. Vytvoril veľa zaujímavých obrazov. Nevybrala som si jedno konkrétne dielo, ale časť z jeho maľby
    
Palo Macho: Pedagóg Ateliéru skla si v jednom zo svojich projektov tvorivého dialógu s iným autorom „privlastnil" aj Fullove diela Na blšom trhu a Dievča s mlynkom. Z nich povyberal tvarovo zvláštne, často vtipné a občas aj pikantné motívy a znaky a pretransformoval ich do objektov z materiálu, ktorý mu je najbližší.

Výstava potrvá do 04.02.2018.

Kurátorka:  Zuzana Gažíková

Realizované v spolupráci so Spoločnosťou Kolomana Sokola, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Aktuálny Kalendár kultúrnych a športových akcií v Ružomberku a okolí nájdete TU.
229ms