Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
     
Sob1
Ned2
Pon3
Uto4
Str5
Štv6
Pia7
Sob8
Ned9
Pon10
Uto11
Str12
Štv13
Pia14
Sob15
Ned16
Pon17
Uto18
Str19
Štv20
Pia21
Sob22
Ned23
Pon24
Uto25
Str26
Štv27
Pia28
Sob29
Ned30

Akcie dnes

VERNISÁŽ VÝSTAVY ŽIDIA V BOJI A ODBOJI

Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku a Historický ústav Akadémie vied Českej republiky Vás pozývajú v stredu 29 . marca 2017 na vernisáž obsahovo rozsiahlej panelovej výstavy pod názvom „Židia v boji a odboji" s podtitulom Rezistencia československých Židov v rokoch druhej svetovej vojny.

Čas: 13:00 hod.
Miesto: Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku

Program vernisáže:
kultúrny vstup: Marta Mažariová a Veronika Súkeníková z Katedry hudby Pedagogickej fakulty KU
privítanie: Mgr. Katarína Matušková
Slovo autorky výstavy: doc. PhDr. Zlatica Zudová - Lešková, CSc. z Historického ústavu AV ČR

Výstava potrvá do 28.04.2017 v čase od 07:30 do 18:00 hod.

Hlavnou autorkou   výstavy a odborným garantom je doc. PhDr. Zlatica Zudová - Lešková, CSc. z Historického ústavu AV ČR, ktorá pedagogicky pôsobí na Katedre politológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Ako uviedla autorka výstavy, utrpenie Židov, nastolené v rokoch 1938 - 1945, zavŕšené tragédiami v koncentračných vyhladzovacích táboroch, doteraz zatieňuje skutočnosť, že československí Židia sa nepoddali údelu primárne prenasledovanej komunity a napriek stupňovanému teroru nacistov a ich podporovateľov sa zapojili do odboja vo všetkých troch porobených častiach  Československej republiky – v Čechách, na Slovensku i Podkarpatskej Rusi.

Ďalej pokračuje: „Tisíce z nich – ženy, muži, ba aj deti – vstupovali aktívne do domáceho odboja. Iní sa pri prvej príležitosti stali príslušníkmi československej armády v zahraničí, či príslušníkmi armád Spojencov a so zbraňou v ruke bojovali proti nacizmu a fašizmu na všetkých frontoch druhej svetovej vojny. Bojovali nielen za svoju slobodu, ale aj za slobodu štátotvorných národov Čechov a Slovákov" dodala Zlatica Zudová - Lešková.

Výstava začala svoju púť v roku 2005 v Átriu Senátu Parlamentu ČR. Od tohto prvého uvedenia bola niekoľkokrát doplnená o nové poznatky a nové panely. Má niekoľko jazykových variant. K dnešnému dňu ju videlo viac než 48 500 návštevníkov.  

Počas dvanástich rokov sa predstavila v mnohých mestách Českej republiky, vrátane Národného pamätníka Lidice, na radniciach významných miest, synagógach, ale i na vysokých, stredných a základných školách. Rovnako bola predstavená v Českom centre v Tel Avive, v Bielorusku, na Ukrajine a v Nemecku. Na Slovensku ju doposiaľ privítali mestá Bratislava a Košice.

Výstavu Židia v boji a odboji garantuje Občianske združenie Magen a podporuje Spolok akademikov Židov v Českej republike.

Aktuálny Kalendár kultúrnych a športových akcií v Ružomberku a okolí nájdete TU.234ms