Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

VÝSTAVA SLOVENSKO OČAMI SVETA V UNIVERZITNEJ KNIŽNICI KU

Katolícka univerzita v Ružomberku vás pozýva na výstavu výstupov happeningu nazvaného Slovensko očami sveta.

Výstava umeleckých a dokumentárnych fotografií doplnená o autentický artefakt maľby a dokumentárny film z jednodňového happeningu autoriek Tamary Jenčovej, Petry Cepkovej a Mareka Hasáka poukáže na jedinečnosť pamiatkovej rezervácie Vlkolínca.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v pondelok 06.02.2016 o 14:00 hod. na červenom podlaží Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Výstava potrvá do 26. februára 2017 a môžete si ju pozrieť počas otváracích hodín Univerzitnej knižnice KU.

Slovensko očami sveta autorky Tamary Jenčovej (študentky súkromnej umeleckej školy dizajnu v Bratislave, odbor fotografický dizajn) bol umelecký happening, ktorého cieľom bolo zdôrazniť význam kultúrneho dedičstva na Slovensku, konkrétne lokality Vlkolínec.

Autorka koncepciu happeningu postavila na myšlienke zapojiť doň čo najväčší počet divákov s cieľom zdôrazniť individuálnu účasť pri vytváraní diela, konkrétne maľby. Happening ako jedna z foriem akčného umenia počíta s aktívnou účasťou diváka na realizácii diela. Aj tento prezentovaný projekt nenásilnou a inšpiratívnou formou kreatívnej maľby vyzýval okoloidúcich divákov, aby sa stali spoluautormi.

Hlavným cieľom akcie bolo v priebehu jedného dňa - 24.7.2016, zapojiť zahraničných, ale aj slovenských turistov a návštevníkov dedinky Vlkolínec do vizualizácie ich vnímania tejto kultúrnej pamiatky. Ťažiskom projektu bola výsledná maľba, ktorá je súčasťou prezentovanej výstavy. Spoluautori projektu, Mgr. Marek Hasák PhD., (autor dokumentárneho videa) a Mgr. art. Petra Cepková ArtD, (participovala na maliarskej časti happeningu) v súčasnosti pôsobia na Katedre žurnalistiky FF KU.

Ako uviedla autorka projektu, počas trvania tvorby diela bolo dôležité spojenie rôznych pohľadov, ako aj rôznych národností, kultúr, rozdielnych skúseností a veku. Obraz sa počas dňa postupne pretváral a dopĺňal. Na happeningu sa zúčastnilo približne 180 ľudí, či už zo Slovenska, alebo z iných krajín - Japonska, Fínska, Ruska, Talianska, Francúzska, Španielska, Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Poľska a Českej republiky.

Aktuálny Kalendár kultúrnych a športových akcií v Ružomberku a okolí nájdete TU.


251ms