Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
    
Pia1
Sob2
Ned3
Pon4
Uto5
Str6
Štv7
Pia8
Sob9
Ned10
Pon11
Uto12
Str13
Štv14
Pia15
Sob16
Ned17
Pon18
Uto19
Str20
Štv21
Pia22
Sob23
Ned24
Pon25
Uto26
Str27
Štv28

Akcie dnes

VÝSTAVA SOLA GRATIA: SPIRITUALITA V UMENÍ JAROSLAVY ŠICKOVEJ – FABRICI V UNIVERZITNEJ KNIŽNICI

V Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku bola 17. januára 2019 počas konferencie Expresívne terapie vo vedách o človeku 2019, ktorú organizovala Katedra predškolskej a elementárnej pedagogiky PF KU,  slávnostnou vernisážou otvorená výstava profesorky Jaroslavy Šickovej – Fabrici pod názvom Sola Gratia.

V sprievodnom hudobnom programe vystúpil umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra Evald Danel so svojou manželkou. Koncepciu výstavy a rovnako i kurátorskú taktovku prevzala docentka Ľuba Belohradská. Súčasťou podujatia bola aj prezentácia monografie autorky pod názvom Art & Art therapy.

Výstava predstavuje nielen komornú sochársku tvorbu, ale aj rovnomennú inštaláciu a veľkoplošné fotografie monumentálnych diel vytvorené počas sympoziálnych aktivít umelkyne. V súčasnosti autorka inklinuje ku keramike, ktorú následne koloruje a glazuje.  Tematicky prechádza od figurálneho a nefiguratívneho sochárskeho prejavu až k rozkladu formy a odhmotneniu objektov. Venuje sa komornému i monumentálnemu sochárstvu. Jej diela charakterizuje silný spirituálny podtext, ktorý vyjadruje prostredníctvom symbolov. Viacvrstvovosť a viacvýznamovosť, dodáva jej dielam osobitú poetiku. Sola Gratia, Náruč, Vyklonenie z ničoty, Loďka, Ranná rosa...to sú len niektoré názvy diel, ktoré budete mať možnosť vidieť do 28. februára 2019 na modrom podlaží knižnice.

Akademická sochárka Jaroslava Šicková - Fabrici vyštudovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení figurálneho sochárstva u profesorov Jozefa Kostku a Jána Kulicha. Od 80. rokov pracuje a pedagogicky pôsobí aj ako arteterapeutka. Za svoj významný prínos v oblasti výtvarného umenia a tvorby, získala v roku 2009 na Karlovej Univerzite v Prahe titul profesora. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave. Spolu so svojim manželom akademickým sochárom Jánom Šickom sa pravidelne zúčastňujú na mnohých sochárskych a keramických sympóziách nielen na Slovensku, ale predovšetkým v zahraničí (Japonsko, Taliansko, Austrália, Južná Kórea, Portugalsko...). V roku 2000 založila organizáciu Terra Therapeutica – združenie slovenských arteterapeutov.

Aktuálny Kalendár kultúrnych a športových akcií v Ružomberku a okolí nájdete TU.

Foto 1.jpg Foto 2.jpg Foto 3.jpg

37ms