Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  
   
Štv1
Pia2
Sob3
Ned4
Pon5
Uto6
Str7
Štv8
Pia9
Sob10
Ned11
Pon12
Uto13
Str14
Štv15
Pia16
Sob17
Ned18
Pon19
Uto20
Str21
Štv22
Pia23
Sob24
Ned25
Pon26
Uto27
Str28
Štv29
Pia30

Akcie dnes

VÝSTAVA VLKOLÍNEC VČERA A DNES V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

Mesto Ružomberok a partneri vás pozývajú do Stop Shopu v Liptovskom Mikuláši na putovnú výstavu Vlkolínec včera a dnes.

Výstava je súčasťou osláv 25. výročia zápisu Vlkolínca do Zoznamu UNESCO.

Výstava je sprístupnená do 29. novembra 2018.

Vlkolínec: Štvrstoročie na mape Unesco si pripomenieme putovnou výstavou

Vedeli ste, že obyvatelia Vlkolínca mali byť v 50. rokoch minulého storočia presťahovaní na okraj Ružomberka? Tým by zanikol ráz živej osady, ktorý dáva Vlkolíncu punc jedinečnosti. Našťastie sa to nestalo a možno aj vďaka tomu dnes Vlkolínec oslavuje štvrťstoročie zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco.

„Významné výročie je dôvodom na poohliadnutie sa za minulosťou, ale aj pripomenutie si míľnikov a udalostí, ktoré živý organizmus formovali. Práve tieto dôvody nás viedli k príprave výstavy, ktorá zohľadní mnohé aspekty života a diania v krásnom a jedinečnom Vlkolínci," uviedla Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice.

Základnou myšlienkou organizátorov výstavy bolo, aby ju videlo čo najviac ľudí. „Preto ide o putovnú výstavu. Informačné panely o osade sme umiestnili v marci na kolonáde Bardejovských kúpeľov, v apríli v Levoči, v máji v Banskej Štiavnici, v júni v Žiline, v júli v Ružomberku, august- september v Poprade. Zvyšnú časť roka si ju môžu záujemcovia pozrieť v Liptovskom Mikuláši a v Bratislave," spomenula G. Demčáková.

Na dvanástich mobilných paneloch sa dozviete o histórii, súčasnosti Vlkolínca, o jeho architektúre a o obnove objektov. Nebudú chýbať panely na tému príroda, škola, kostol, ovčiarstvo, poľnohospodárstvo či Slovenské národné povstanie. Vlkolínec bol do Zoznamu Unesco zapísaný v kolumbijskej Cartagene medzi prvými lokalitami zo Slovenska. Vlkolínec je mestskou časťou Ružomberka a leží v prírodnom amfiteátri na južnom úpätí veľkofatranského vrchu Sidorovo. Najstaršia správa o Vlkolínci pochádza z roku 1461. Pôvodný názov odvodzujeme od častého výskytu vlkov v zalesnenom horskom priestore, kde neskôr vznikla osada. V osade sa vďaka jej odľahlosti uchoval vzácny urbanistický komplex budov, ktorý každoročne obdivujú desiatky tisíc návštevníkov. V súčasnosti žije v osade do 20 stálych obyvateľov.
18ms