Preskočiť na obsah
RSS odber: Správy mesta Ružomberok   |   Facebook   |   Prihlásenie  

XVIII. RENDEZVOUS POD SCHODMI V MESTSKEJ KNIŽNICI

Literárny klub ružomberských spisovateľov, Spolok slovenských spisovateľov Žilina a Mestská knižnica Ružomberok vás pozývajú vo štvrtok 22. júna 2017 na ďalší diel literárnych soiré Rendezvous pod schodmi 18.

Miesto: Mestská knižnica Ružomberok
Čas: 16:00 hod.
Vstup zdarma

Hosť večera: Jaroslav Rezník st. (básnik, prozaik, scenárista, dramatik, redaktor a publicista)
Pri príležitosti 75. narodenín a privítaní jeho novej knihy.

Spoluhostia: Július Lomenčík (literárny vedec, básnik a kulturológ)

Jaroslav Rezník (1942): absolvent ružomberského gymnázia, študoval na Pedagogickom inštitúte v Martine, neskôr muzeológiu na Univerzite T. G. Masaryka v Brne. Bol pracovníkom Matice slovenskej v Martine, od r. 1975 pracoval v Slovenskej literárnej agentúre v Bratislave. Od roku 1990 pôsobí ako predseda Spolku slovenských spisovateľov a riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov.

Debutoval básnickými zbierkami Váhavosť (1966), Prijímanie (1969), S vodou na jazyku (1970). Kladne boli prijaté jeho zbierky Horúčava (1993), Dôstojnosť a iné básne(1996), Tajomstvo priamky (2007) a S prestrelenou ružou v erbe (2012). Odborná verejnosť jeho poéziu hodnotí ako tradicionalistickú, vyznávajúcu humanistický, kresťanský a národno-vlastenecký princíp. V čase publikačného zákazu v 70. a 80. rokoch 20. storočia sa venoval dramatickej tvorbe pre rozhlas, televíziu a divadlo. Je autorom televíznych hier Blízko odpovede, Nech sa niekto opováži alebo Ako Ďurko Konôpka o fujaru prišiel, Ján Literát, v ktorých čerpal námety zo slovenskej histórie. Deťom a mládeži venoval bábkové hry Margita a Besná, O cárovi Saltánovi, Živé svetlo, Ako to naozaj bolo alebo Príhody Janka Hraška, televízne hry Chlapci a Živé svetlo a televízne rozprávkové seriály Medvedí rok a Rozprávky z praveku. Väčšina jeho diel pre deti je charakteristická nekonvenčným prístupom, plnom slovných hier a bohatej metaforiky.

Nesporný úspech v literatúre pre mládež dosiahol svojimi umelecko-náučnými dielami Po literárnych stopách na Slovenska (1982) a Túry do literatúry(2001 a 2012), v ktorých na princípe „literárneho zemepisu" zobrazil vývinový oblúk našej literárnej kultúry od najstarších čias až po začiatok 21. storočia. Medzi tvorivé aktivity Jaroslava Rezníka patrí aj súbor rozprávok zo súčasnosti Rozprávky o Mladuškovi (2005), príbehy pre deti Kika spáva v paprike a Ježko v kvetináči (2009), či Oči plné oblohy (2010). Okrem toho autorsky pripravil päť ročníkov Slovenského literárneho kalendára, zostavil zborník hymnických piesní a vlasteneckých básní Kto za pravdu horí a deväť zväzkov viacjazyčnej edície slovenskej poézie Bibliofílie LITA. Prekladá z ruštiny a češtiny. Žije a tvorí v Bratislave.

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Aktuálny Kalendár kultúrnych a športových akcií v Ružomberku a okolí nájdete TU.


5104ms