Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ružomberok Hľadať
 
 

TURISTICKÝ VÝSTUP NA SIVÝ VRCHVytlačiť
 

Klub slovenských turistov odbor Ružomberok organizuje v nedeľu 23. júna 2019 výstup z Hút na Sivý vrch 1805m (Západné Tatry).

Popis trasy: Začiatok trasy z Hút od horárne pod Bielou skalou červenou značkou cez Skalné mesto – národná prírodná rezervácia, vyhlásená v roku 1974. Ochrana územia budovaného prevažne vápencami a dolomitmi s vyvinutým vysokohorským krasom, s charakteristickým skalným mestom, bralnými formami a priepasťou. Mimoriadne bohatá vápnomilná flóra. Lokalita tvorí prechod medzi fatranskou a tatranskou vegetáciou. Výskyt viacerých západokarpatských endemitov. Výrazný, esteticky pôsobivý krajinný prvok. Prejdením Skalného mesta prichádzame na vrchol Sivý vrch 1805m – výrazný vrch v západnej časti hlavného hrebeňa Západných Tatier, dominuje širokému okoliu. Tvorí typickú horskú skupinu vápencovej časti, hrebeň a rázsochy majú pestrú vápnomilnú vysokohorskú kvetenu. Z vrcholu je pekný výhľad, zaujímavý najmä kontrastmi vápencového a žulového reliéfu. Najexponovanejšie úseky turistickej trasy sú zaistené reťazami. Zostup tou istou trasou späť do Hút.

Časový harmonogram: Huty, Horáreň pod Bielou skalou – červená Biela skala 1:30 hod. – Sivý vrch 1804,5m 1:30 hod. – Biela skala 1:30 hod. – Horáreň pod Bielou skalou 1:00 hod.
Spolu: 05:30 hod. + prestávky
Prevýšenie: 885 m
Vybavenie: Turistická výstroj
Obtiažnosť: Peši II. VhT
Mapa: č. 112 Západné Tatry - Roháče z edície VKÚ Harmanec.
Zraz:
Ružomberok, Karola Salvu, Adamsport odchod 07:30 hod. Treba sa vopred prihlásiť a zároveň nahláste, kto je ochotný pomôcť osobným autom na prepravu z Ružomberka do Hút, horáreň pod Bielou skalou a späť. Vodičom áut sa budeme skladať na prepravné.
Informácie: inštruktor VhT Martin Fabián, č.tel.: 0903 450 923, e-mail: fabianm@post.sk

Účastníkom akcie odporúčame mať poistenie nákladov na záchranné akcie Horskej služby, ak nemajú idú na akciu na vlastné nebezpečie a všetky náklady spojené s nákladmi na záchranné akcie Horskej služby si budú hradiť z vlastných zdrojov!
Poistku si môžete uzavrieť aj v Informačnom centre Ružomberok.

Aktuálny Kalendár kultúrnych a športových akcií v Ružomberku a okolí nájdete TU.

Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok

SIVÝ VRCH


 
 
ÚvodÚvodná stránka