Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ružomberok Hľadať
 
 

Podujatia v Ružomberku a v okolí

SKRINIARKY: hrebeň (Západné Tatry)

Typ akcie:
Turistika
Dátum:
22.9.2019
Do:
22.9.2019
Čas:
Miesto:
Popis:


Klub slovenských turistov Ružomberok organizuje prechod zubatým hrebeňom Skriniarok.

Ďalšia nádherná časť hrebeňa našich Západných Tatier. Trasa a výhľady na nezaplatenie. A keď k tomu všetkému vyjde aj počasie a pridá sa skvelá partia… no čo si človek v horách môže želať viac?

Pôjdeme Bobroveckou dolinou, ktorá je pravá odnož Jaloveckej doliny, je dlhá 5 km, vedie popod Sivý vrch (1805 m n. m.) až k sedlu Pálenica. V závere doliny uvidíme Biele a Čierne bobrovecké pliesko. Salatín nám poskytne krásne výhľady do Hlbokej doliny, ktorou prechádza jedna z možných variant našej trasy. Dostaneme sa na hrebeňový úsek, ktorý nesie názov Skriniarky, ktorý je tým najdobrodružnejším zážitkom z našej túry, pre ktorý sme sem išli. Cez Spálenú prejdeme do Baníkovského sedla, ktorý je významnou križovatkou turistických tras na hrebeni. Stretávajú sa v ňomm značené chodníky všetkých štyroch farieb. Toto sedlo je pritom najvyšším v hrebeni Západných Tatier. Do Bobroveckej pálenice sa dostaneme cez dolinu Parichvost, ktorá je najlavínoznejšou dolinou na Slovensku. Lavína v nej pochovala v roku 1995 aj posledného česko-slovenského ministra životného prostredia Josefa Vavrouška a jeho dcéru Petru.

Trasa: stúpanie 1910 m, klesanie 1910 m, vzdialenosť 26,30 km, čas 10:55 hod.
Bobrovecká vápenica - Jalovecká dolina ústie – Pod Lyscom – sedlo Pálenica – Brestová – Salatín – Skriniarky – Baníkovské sedlo – dolina Parichvost – Pod Lyscom – Jalovecká dolina ústie – Bobrovecká Vápenica. 
(Poprípade skrátená trasa: stúpanie 1795 m, klesanie 1795 m, vzdialenosť 21,80 km, čas 10:20 hod.
Bobrovecká vápenica - Jalovecká dolina ústie – Pod Lyscom – rozdeľovník Hladkej doliny a doliny Parichvost – Hladká dolina – Salatín – Skriniarky – Baníkovské sedlo – dolina Parichvost – Pod Lyscom – Jalovecká dolina ústie – Bobrovecká Vápenica.)

Vybavenie: Turistická výstroj (vibramy, paličky, dostatok pitia, oblečenie podľa teploty, v prípade mínusových teplôt deň/noc pred túrou možnosť snehu alebo námrazy zobrať aj retiazkové mačky)                                            
Zraz: Ružomberok, Železničná stanica, pri vláčiku 05:50, odchod 06:00. Je potrebné sa vopred prihlásiť a zároveň nahlásiť, kto je ochotný ísť osobným autom. Vodičom sa budeme skladať na prepravné.
Predpokladaný návrat: 18:00 hod.

Peši
Obtiažnosť:
III, VHT (náročná vysokohorská túra svojou dĺžkou a prevýšením)
Informácie a prihlasovanie: Miriam Čániová 0905 687 632, Otto Lučanský 0905 248 125

Účastníkom akcie odporúčame mať poistenie nákladov na záchranné akcie Horskej služby, ak nemajú idú na akciu na vlastné nebezpečie a všetky náklady spojené s nákladmi na záchranné akcie Horskej služby si budú hradiť z vlastných zdrojov!
Poistku si môžete uzavrieť aj v Informačnom centre Ružomberok.

Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok

SKRINIARKY

ÚvodÚvodná stránka