Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ružomberok Hľadať
 
 

Podujatia v Ružomberku a v okolí

PRECHÁDZKY OKOLÍM: LÚČNY HRÍB

Typ akcie:
Turistika
Dátum:
21.7.2019
Do:
21.7.2019
Čas:
Miesto:
Popis:


Klub slovenských turistov Ružomberok organizuje prechádzku Liptovskou Štiavnicou k Lúčnemu hríbu.

Na ďalšej prechádzke, pri ktorej spoznávame okolie Ružomberka, sa vyberieme navštíviť Liptovskú Štiavnicu a Lúčny hríb. Na trase spoznáme zaujímavosti, minerálne pramene a hadisko.

Trasa bude viesť po asfaltovej / spevnenej ceste s kratšími zachádzkami na lúkach. Je možné ju absolvovať s nosičom malých detí. Väčšie deti terén zvládnu aj samé s pomocou rodiča. Prevýšenie, ktoré aj so zachádzkami vystúpime, je asi 150 m. Celá trasa má asi 5 km. Svojou dispozíciou je trasa vhodná aj pre rodiny s deťmi, prípadne starších ľudí, ktorí nie sú až takí rýchli, ale zase im nerobí problém prejsť uvedenú vzdialenosť. Najťažší úsek trasy je samotný výstup na Lúčny hríb. Tiež sa môžu pridať tí, ktorí by s turistikou chceli začať, prípadne sa chcú len prejsť. Cestou si porozprávame niečo o miestach, kadiaľ sa budeme pohybovať a o okolí, ktoré budeme vidieť. Na záver si môžeme opiecť špekáčky alebo slaninku.

Popis trasy: Z Ružomberka sa odvezieme autobusom do Liptovkej Štiavnice. Po miestnych komunikáciách sa prejdeme k minerálnemu prameňu Medokýš. Vrátime sa späť do dediny a pokračujeme smerom do lesa. V mieste za dedinou kde sa cesta rozdvojí si pozrieme ďalší minerálny prameň. Pokračujeme smerom do Zemianskej doliny a po pár metroch navštívime ďalší prameň s údajnými liečivými účinkami, nazývaný Očianka. Cesta nás vedie ďalej k samotnému Lúčnemu hríbu na ktorý vystúpime z južnej strany. Prejdeme jeho chrbtom a vojdeme do ústia Zemianskej doliny kde sa nachádza odpočívadlo s ohniskom pri ktorom si môžeme opiecť prinesené špekáčky alebo slaninku. V doline sa nachádzajú aj protipovodňové hrádze ktoré si taktiež môžeme prezrieť. V prípade záujmu môžeme pokračovať v prechádzke ďalej do doliny kde sa nachádzajú ďalšie protipovodňové tajchy. Späť sa vraciame rovnakou trasou do Liptovskej Štiavnice, odkiaľ sa odvezieme autobusom späť do Ružomberka.

Časový harmonogram: Trasu budeme absolvovať pomalým vychádzkovým tempom a zaberie nám asi 3,5 hodiny aj s opekaním.
Vybavenie: Dobrá nálada a v prípade horšej predpovede počasia vhodné oblečenie. Špekáčka alebo slaninka.
Prevýšenie a vzdialenosť: 150 m / 5 km
Mapa: Nízke Tatry – Západná časť
Zraz: 9:00 Autobusová stanica Ružomberok
Predpokladaný návrat: autobus do Ružomberka z Liptovskej Štiavnice o 13:10 hod.
Peši            
Obtiažnosť: I
Informácie: Kolčák 0907 332 359

Účastníkom akcie odporúčame mať poistenie nákladov na záchranné akcie Horskej služby, ak nemajú idú na akciu na vlastné nebezpečie a všetky náklady spojené s nákladmi na záchranné akcie Horskej služby si budú hradiť z vlastných zdrojov!
Poistku si môžete uzavrieť aj v Informačnom centre Ružomberok.

Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok

Prechádzka Liptovskou Štiavnicou k Lúčnemu hríbu

ÚvodÚvodná stránka