Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ružomberok Hľadať
 
 

Podujatia v Ružomberku a v okolí

TRADIČNÉ SLOVENSKÉ REMESLO VO VLKOLÍNCI: PLSTENIE A DROTÁRSTVO

Typ akcie:
Ostatné podujatia
Dátum:
8.7.2019
Do:
12.7.2019
Čas:
09:00 – 17:00 hod.
Miesto:
Dom UNESCO Vlkolínec
Popis:


Mesto Ružomberok, Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov a Dom UNESCO Vlkolínec vás pozývajú na ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel.

Počas týždňa od 8. do 12. júla 2019 si záujemcovia môžu prísť do Vlkolínca pozrieť prácu dvoch remeselníčok, ktoré budú v čase od 9:00 do 17:00 hod. v Dome UNESCO prezentovať svoje remeslo.

V pondelok 8., stredu 10. a piatok 12. júla si budete môct pozrieť, ako sa tvorí plstením.
V utorok 9. a vo štvrtok 11. júla vám svoje remeslo predvedie drotárka s bohatými skúsenosťami.

Počas práce remeselníčok sa môžete pristaviť a pohovoriť o ich technikách, ktorými tvoria, prípadne o výrobkoch, ktoré z ich rúk už vzišli.
Veríme, že umenie týchto tradičných remesiel vás zaujme a odnesiete si z Vlkolínca množstvo zážitkov a dojmov.

Niečo stručné o plstení: Plstenie je stará technika spracovávania ovčej vlny. Existujú 2 rôzne spôsoby plstenia: Mokrou technikou sa vyrábajú rôzne dekoračné predmety či klobúky. Druhým spôsobom je plstenie za sucha, ktorým sa vyrábajú napríklad šály.

Práve vo Vlkolínci môžete vidieť výrobu šperkov, klobúkov, šálov. Príďte si k nám oddýchnuť a inšpirovať sa.

Niečo stručné o drotárstve: Drotárstvo je špecifické slovenské remeslo, ktoré nemá obdobu nikde inde na svete. V minulosti bolo drotárstvo spájané s podomovým opravovaním kuchynského riadu, no v súčasnosti začala drotárska technológia prenikať do umenia. Drotári vyrábajú rôzne dekorácie, úžitkové predmety a niekedy aj šperky.

Čaro umeleckého drotárstva môžete spoznať s pani Biarincovou, ktorá používa všetky tradičné techniky. Ukáže vám napríklad výrobu dekoračných predmetov vypletaním slučkovou technikou.

Upozornenie: Na podujatí budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom "Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1, 034 01 Ružomberok, IČO 00315737" za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.

Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok

ÚvodÚvodná stránka