Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ružomberok Hľadať
 
 

Podujatia v Ružomberku a v okolí

TRADIČNÉ SLOVENSKÉ REMESLO VO VLKOLÍNCI: DROTÁRSTVO

Typ akcie:
Ostatné podujatia
Dátum:
22.7.2019
Do:
26.7.2019
Čas:
09:00 – 17:00 hod.
Miesto:
Dom UNESCO Vlkolínec
Popis:


Mesto Ružomberok, Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov a Dom UNESCO Vlkolínec vás pozývajú na ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel.

Počas týždňa od 22. do 26. júla 2019 si záujemcovia môžu prísť do Vlkolínca pozrieť prácu drotárky, ktorá bude v čase od 9:00 do 17:00 hod. prezentovať svoje remeslo v priestoroch Domu UNESCO Vlkolínec.

Pani Biarincová pri svojej práci používa všetky drotárske techniky. Vytvára dekoračné predmety pomocou drôtu rôznej hrúbky.  Na Vlkolínci bude vyrábať drôteno - drevené dekorácie vypletanou šitou krajkou. Návštevníci si budú môcť jej remeslo vyskúšať a  naučiť sa tradičné pracovné postupy drotárstva. Príďte sa pozrieť, ako vyzerá práca drotára a porozprávať sa s remeselníčkou o jej práci.

Pani Biarincová: Drotárstvu sa venuje približne 10 rokov. Práca s drôtom ju veľmi baví a považuje ju za svoj veľký koníček, ktorému sa vo voľnom čase rada venuje. Myslí si, že drotárstvo pre Slovensko znamená tradíciu a kultúrne dedičstvo, ktoré by sme mali zachovávať. K remeselníctvu ju inšpirovali rôzne podujatia, kde sa s drotármi stretla. Neskôr sa o to sama začala zaujímať a kupovala si rôznu literatúru, odkiaľ sa naučila základné techniky. Postupne navštevovala workshopy, a tak sa priučila novým veciam a získala skúsenosti. Dnes už dokáže vyrobiť dekorácie, úžitkové predmety či šperky. 

Niečo stručné o drotárstve: Drotári boli remeselníci, podnikatelia aj umelci. Ich práca síce vzišla z chudoby, ale svojou šikovnosťou sa od drôtovania hrncov a pascí na myši dostali až k výrobe ozdobných mreží pre americké banky, umeleckým plastikám či k záhradnému nábytku. A verte, že ak dnes niekde vo svete nájdete zvyšky drotárskej výroby, určite ju tam priniesli Slováci. Počiatky drotárstva nevieme presne datovať, ale svoj zlatý vek zažívalo od druhej polovice 19. storočia až do konca prvej svetovej vojny. Drotári najskôr opravovali hlinené nádoby a vyrábali jednoduchšie veci ako podstavce pod žehličky či koše na zber plodín, ktoré si nevyžadovali opracovanie drôtu. Keď už remeslo preniklo z ciest do dielní, drotári cínovali a vyrábali zdobenejšie úžitkové predmety ako misky, naberačky, držiaky, košíky. Po rokoch zabudnutia drotárstvo na Slovensku ožíva, od 90. rokov ľudia znova objavujú krásu starého remesla a dnes sa mu ako koníčku venuje asi stovka majstrov. Mnohí dosiahli vysokú zručnosť a so svojimi dielami majú úspech aj všade vo svete.

Upozornenie: Na podujatí "Tradičné slovenské remeslo vo Vlkolínci" budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom "Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1, 034 01 Ružomberok, IČO 00315737" za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.

Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok

TRADIČNÉ SLOVENSKÉ REMESLO VO VLKOLÍNCI: DROTÁRSTVO

ÚvodÚvodná stránka