Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ružomberok Hľadať
 
 

Podujatia v Ružomberku a v okolí

RENDEZVOUS POD SCHODMI 37: I. BIELIKOVÁ A J. SMOLEK

Typ akcie:
Ostatné podujatia
Dátum:
26.9.2019
Do:
26.9.2019
Čas:
16:30 hod.
Miesto:
Mestská knižnica Ružomberok
Popis:


Literárny klub ružomberských spisovateľov, Spolok slovenských spisovateľov KO Žilina a Mestská knižnica Ružomberok vás pozývajú na Rendezvous pod schodmi 37.

Hostia večera: Iveta Bieliková (legenda ružomberského basketbalu, reprezentantka, trénerka) a Jozef Smolek (basketbalový manažér, asistent trénera, športový poradca)

Iveta Bieliková sa narodila sa 17. augusta 1966 v Ludrovej pri Ružomberku. Charizmatická rozohrávačka - odchovankyňa basketbalového klubu MBK Ružomberok, začala hrať ligu ako šestnásťročná. V ružomberskom klube dosiahla aj všetky svoje hráčske úspechy, vrátane 11 titulov majstra Slovenska (1993 – 2004) a 2 víťazstiev v najvýznamnejšej kontinentálnej súťaži  – Eurolige (1999, 2000). Česko-Slovensko reprezentovala na Olympijských hrách 1992 v Barcelone (6. miesto) a so Slovenskom získala strieborné medaily na Majstrovstvách Európy v Budapešti 1997, na konci ktorých bola vybratá ako najlepšia rozohrávačka aj do  All stars tímu. Iveta Bieliková bola vyhlásená za Najlepšiu basketbalistku Slovenska (1990, 1996) a najlepšiu basketbalistku ČSFR (1991). Okrem športových úspechov, viackrát za sebou získala titul "Kráľovná ružomberských detí".
Do širokého spektra jej aktivít patrí aj metodika a školiteľstvo cvičiteľov, cvičiteliek, učiteľov a učiteliek pre výučbu základov basketbalu. Je spoluatorkou programu Bubo, ktorý je orientovaný na rozvoj individuálnych pohybových schopností detí v materských a základných školách. Venuje sa aj kondično - rehabilitačnému tréningu niektorých výkonnostných a vrcholových športovcov. V súčasnosti pôsobí ako trénerka 1. triedy v (podľa vlastných slov) „žičlivom prostredí“ na ZŠ Bystrická v Ružomberku.

Jozef Smolek: rodák z Ružomberka, narodený 24. augusta 1953. Muž s vysokým medzinárodným kreditom, ktorý bol strojcom skvelých úspechov ružomberského basketbalu. Okolo roku 1985 ho prehovorili funkcionári ružomberského klubu na spoluprácu. Bol to on, kto v roku 1987 presvedčil právničku Natáliu Hejkovú, aby po skončení hráčskej kariéry zostala ako trénerka pri basketbale v Ružomberku.
Najúspešnejšie obdobie v histórii ružomberského basketbalu zažil klub práve pod vedením dvojice Natália Hejková (najúspešnejšia slovenská trénerka ) a Jozef Smolek (manažér a asistent trénera) v rokoch 1987 – 2003. Vrcholom boli dve víťazstvá družstva SCP Ružomberok v najváženejšej kontinentálnej klubovej súťaži - Európskej lige, v rokoch 1999 a 2000. Pôsobil  ako manažér slovenskej reprezentácie na Majstrovstvách Európy 1997, kde naše basketbalistky obsadili druhé miesto. Ako manažér basketbalistiek presadil pre niekdajšiu vojenskú konskú jazdiareň, ktorá sa v roku 1996 zmenila na športovisko so širokým využitím, názov Koniareň.
Koncom februára 2003, po zmenách v ružomberskom basketbale, dal Smolek výpoveď. Istý čas robil externého poradcu maďarskému tímu Euroleasing Šopron. Od konca roku 2004 pôsobil na poste generálneho sekretára Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). Je spoluatorom programu Bubo, ktorý je orientovaný na rozvoj individuálnych pohybových schopností detí v materských a základných školách. V súčasnosti žije a pôsobí v Ružomberku.

Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok

RENDEZVOUS POD SCHODMI 37: I. BIELIKOVÁ A J. SMOLEK

ÚvodÚvodná stránka