Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Ružomberok Hľadať
 
 

Podujatia

MARÍNA ZAVACKÁ: ĽUDÁCKA PREVÝCHOVA

Typ akcie:
Ostatné podujatia
Dátum:
19.9.2019
Do:
19.9.2019
Čas:
16:30 hod.
Miesto:
Mestská knižnica Ružomberok
Popis:


Mestská knižnica Ružomberok vás pozýva na stretnutie s Marínou Zavackou.

Príďte si vypočuť komentár historičky Maríny Zavackej k svedectvu z roku 1939. Príbeh politickej väzenkyne Márie Janšákovej vychádza knižne po desiatkach rokov a historička Marína Zavacká nám popíše obraz doby a ozrejmí súvislosti. Pripomeňme si varovanie doby...

Svedectvo Márie Janšákovej z roku 1939 Cela číslo 20 vychádza znovu, po vyše sedemdesiatich rokoch, doplnené o poučEný komentár  historičky Maríny Zavackej.  Odráža nielen dobu, ale najmä nezlomnosť ducha politickej väzenky, ktorej dôvod zaistenia  nepoznal ani sám policajný vyšetrovateľ...Publikácia Ľudácka prevýchova : Mária Janšáková v Ilave roku 1939 a jej Cela č. 20 je vlastne knihou v knihe. Pani Mária Janšáková mala z ľudáckeho hľadiska vzorový životopis. Bola Slovenka, katolíčka, starostlivá matka a svoje nadpriemerné vzdelanie využívala na podporu manželovej kariéry a pri sociálnej a osvetovej činnosti. Na jeseň roku 1939 sa však – zrejme na výstrahu manželovi aj ďalším demokratom a demokratkám – ocitla na samotke v ilavskej pevnosti. Po prepustení z koncentračného tábora pre oponentov ľudáckeho režimu sa nesmela s nikým stýkať a nikam chodiť, rozhodla sa preto z traumatizujúcej skúsenosti „vypísať“. Tak vznikol vyše osemdesiatstranový text, ktorý po prvý raz vyšiel hneď po oslobodení, no po nástupe komunistov k moci bol z verejnej pozornosti rýchlo vytlačený. Pôvodný zámer sprístupniť ho len v novom vydaní historička Marína Zavacká postupne prehodnotila. Uvedomila si, že Mária Janšáková smerovala svoj text k čitateľom, ktorí zažili rovnakú dobu a nemusela im mnohé vysvetľovať. Na druhej strane dnes zasa máme archívne dokumenty, ku ktorým ona nemala prístup. A možno využiť aj ďalšie spomienky, ktoré zanechal napríklad jej spoluväzeň, spisovateľ Elo Šándor, autor Sváka Ragana. Namiesto úvodu tak k pôvodným spomienkam vznikla paralelná kniha o tom, ako ľudácky režim fungoval a ako jeho nástup zmenil život takým ľuďom, ako boli Janšákovci.

Marína Zavacká: historička, vedecká pracovníčka Historického ústavu SAV, absolventka štúdia histórie a filozofie na Univerzite Komenského v Bratislave a moderných dejín na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti. Venuje sa dejinám propagandy a širšieho kontextu budovania režimových lojalít v nedemokratických režimoch v 20. storočí. K príbuzným témam vedie výberové kurzy na katedrách histórie a rusistiky a východoeurópskych štúdií FiFUK. Je autorkou monografií Kto žije za ostnatým drôtom?, Oficiálna zahraničnopolitická propaganda na Slovensku, 1956 — 1962: Teórie, politické smernice a spoločenská prax (2005), Ľudácka prevýchova: Mária Janšáková v Ilave roku 1939 a jej Cela č. 20  (2018) a množstvo ďalších vedeckých textov. V posledných rokoch sa sústreďuje na výskum kontinuít politických a spoločenských elít, komparácii režimovej indoktrinácie detí a mládeže a fenoménu dôvery v politickom a spoločenskom živote. Je tiež držiteľkou prémie Literárneho fondu za odborný preklad, preložila napríklad knihu bratov Roja a Žoresa Medvedevovcov Neznámy Stalin, Komunizmus od Richarda Pipesa a Hitler a Holokaust od Roberta Wistricha. V rokoch 2007 - 2014 písala pravidelné mesačné historické stĺpčeky pre denník Pravda.

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách.

Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok

MARÍNA ZAVACKÁ: ĽUDÁCKA PREVÝCHOVA

ÚvodÚvodná stránka