RENDEZVOUS POD SCHODMI 54: JOZEF HANULA (Mestská knižnica)
ZMENA TERMÍNU KONANIA. PODUJATIE SA USKUTOČNÍ 18.03.2025.
Mestská knižnica Ružomberok a Literárny klub ružomberských spisovateľov vás pozývajú na stretnutie, ktorého témou bude maliar a pedagóg Jozef Hanula.
Miesto konania: Mestská knižnica Ružomberok (oddelenie beletrie)
Tešiť sa môžete na rozhovor s vnukom známeho maliara a pedagóga.
Prednáša: Bohdan Kraus, vnuk maliara a pedagóga Jozefa Hanulu
Moderuje: Radislav Kendera
Ing. Bohdan Kraus (*1948): vnuk a obdivovateľ maliara Jozefa Hanulu. Narodil sa v Spišskej Novej Vsi ako syn poslednej Hanulovej dcéry Boženy. Maliara Jozefa Hanulu už nezažil, ale prostredie vily na Hanulovej ulici ho silne ovplyvnilo. Vyštudoval elektrotechnickú fakultu ČVUT v Prahe, kde aj od roku 1954 žije. Celý život pracoval v technických profesiách.
S Hanulovým dielom sa po prvýkrát zoznámil v ucelenej forme na výstave Jozef Hanula – jubilejná výstava k 120. výročiu narodenia v Galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Od tohto okamihu začal zhromažďovať dokumenty a dáta týkajúce sa maliara Jozefa Hanulu a príležitostne písať články o ňom do novín a časopisov.
Spracoval prehľad kostolných prác maliara Hanulu v 72 kostoloch a spolu s fotografom Jozefom Grondželom, previedli fotodokumentáciu 39 z nich. Organizačne sa podieľal na prípravách oslavy 150 rokov od narodenia maliara v jeho rodisku Liptovských Sliačoch. V Prahe v Slovenskom Dome v rokoch 2014 – 2024 inštaloval viac ako 80 výstav slovenských výtvarníkov a fotografov.
Jozef Hanula – maliar, pedagóg
Narodil sa 6. apríla 1863 v Liptovských Troch Sliačoch v rodine roľníka a ľudového rezbára. Prvé odborné štúdium absolvoval na budapeštianskej Krajinárskej škole a prípravke pre profesorov kreslenia v rokoch 1881 – 1882 u profesorov Imre Gregussa, Bertalana Székelyho a Karola Lotza (štúdium prerušil z dôvodu vojenskej služby v Prešove, Košiciach a Hercegovine, 1882 – 1885). V rokoch 1886 – 1886 pokračoval v štúdiu v Budapešti na Uhorskom kráľovskom ústave pre kreslenie a profesorov kreslenia. V ďalšom výtvarnom vzdelávaní pokračoval v Mníchove, najprv v súkromnej škole Simona Hollósyho (1891), navštevoval aj ateliér Jaroslava Věšína, a napokon v rokoch 1892 – 1896 štúdiom na Kráľovskej bavorskej akadémii výtvarných umení. Bol žiakom profesorov Gabriela von Hackla, Karola Marra a Franza von Defreggera. Nakrátko bol ustanovený za učiteľa slovenčiny na reálke v Žiline, od apríla 1919 do augusta 1932 pôsobil ako výpomocný učiteľ slovenského jazyka a kreslenia na Štátnej meštianskej škole v Spišskej Novej Vsi. Popri tejto práci spolupracoval pri vydávaní prvých slovenských novín na Spiši ‒ Tatry, ktoré redigoval. Od roku 1920 bol predsedom Štefánikovej besedy, prvého slovenského spolku na území Spišskej Novej Vsi. Bol zakladajúcim členom Spolku výtvarných umelcov v Martine a dlhé roky predsedom výtvarného odboru Matice slovenskej. V roku 1938 mu bola k jeho 75. narodeninám udelená za celoživotné dielo Štefánikova umelecká cena za výtvarné umenie ako tretiemu po Martinovi Benkovi a Ľudovítovi Fullovi a v roku 1941 bol menovaný laureátom štátnej ceny „za celoživotné dielo na poli výtvarného umenia maliarskeho“. V roku 1940 Matica slovenská v Martine vydala knižne jeho Spomienky slovenského maliara. Zomrel 22. augusta 1944 v Spišskej Novej Vsi, kde je aj pochovaný.
Na podujatie sa môžete prihlásiť pomocou registračného formulára.
ONLINE REGISTRAČNÝ FORMULÁR TU
Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle a sociálnej sieti. Účasťou na podujatí súhlasíte s ich zverejnením, budeme s nimi nakladať v zmysle pravidiel GDPR podľa nariadenia EP a Rady EÚ č. 2016/679 a zákona č. 18/2018 Z.z.
Máte záujem dostávať pozvánky na podujatia v Ružomberku a okolí? Ak áno, tak nám napíšte na: info@ruzomberok.eu
Zverejnilo Informačné centrum Ružomberok
Informácie
ul. Podhora 33, Mestská knižnica Ružomberok (oddelenie beletrie)