Aktuality

Marec – mesiac knihy: Zaujímavé čítanie aj na ružomberskej autobusovej stanici

2024_03_20_ARRIVA_Knižnička_RK

V zdieľanej knižničke na autobusovej stanici v Ružomberku pribudlo množstvo nových kníh na spríjemnenie cestovania. Postarali sa o to nielen cestujúci a zamestnanci spoločnosti ARRIVA, ale aj Mestská knižnica Ružomberok, ktorá sa zapojila do projektu dopravnej spoločnosti pod názvom Daruj knihe druhú šancu.

Knižný dar, ktorý venovala do projektu knižnica v Ružomberku, obsahuje vyradené alebo darované knihy, ktoré takto dostanú druhú šancu nájsť si svojho čitateľa. Darovať knihy z vlastnej zbierky môžu aj cestujúci, a to nielen do konca marca, ktorý je známy ako Mesiac knihy, ale počas celého roka. Stačí, ak počas otváracích hodín prinesú jednu alebo viac kníh do zákazníckych centier spoločnosti ARRIVA na autobusových staniciach a vložia ich do poličky. Cestujúci si tiež môžu vziať z knižnice ktorúkoľvek knihu, ktorá ich zaujme, a začať čítať.

„Ako zriaďovateľa Mestskej knižnice Ružomberok nás veľmi teší, že sme sa jej prostredníctvom mohli zapojiť do tohto projektu. Vďaka nemu si aj staršie knihy nájdu ďalších čitateľov, ktorým spríjemnia cestovanie autobusom. Verím, že mnohí z nich sa už zakrátko stanú pravidelnými návštevníkmi knižnice, ktorá je jedným z centier kultúry a vzdelávania v našom meste,” uviedol Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.

„Úspech myšlienky zdieľaných knižničiek závisí od toho, či ju ľudia prijmú za svoju. Projektu „Daruj knihe druhú šancu“ sa to podarilo – oslovil nielen našich cestujúcich a zamestnancov, ale aj knižnice v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne. Všetkým trom knižniciam ďakujem, že podporili náš projekt knižnými darmi a verím, že naša spolupráca sa bude ďalej rozvíjať. Radi však privítame každú knihu aj od našich cestujúcich, preto sme pre nich pripravili malú pozornosť,“ uviedla Jana Benčová, výkonná riaditeľka spoločnosti ARRIVA Liorbus.

„V našej knižnici nám veľmi záleží na tom, aby si knihy našli cestu k čitateľom. Preto sme privítali zriadenie zdieľanej knižničky na autobusovej stanici v Ružomberku a radi sme poskytli kolekciu kníh, ktoré si cestujúci môžu zobrať zo sebou na cestu a spríjemniť si tak cestovanie. Pri obnove nášho knižničného fondu však využívame nielen projekt Daruj knihe druhú šancu, ale organizujeme napríklad aj obľúbené burzy vyradených a darovaných kníh. Aj v týchto dňoch práve takáto burza prebieha v priestoroch náučného oddelenia knižnice na prízemí, a to až do konca marca,” uviedla Tatiana Babincová, riaditeľka Mestskej knižnice Ružomberok.

Projekt zdieľaných knižníc pre cestujúcich nazvaný Daruj knihe druhú šancu odštartovala spoločnosť ARRIVA v marci 2023, pričom sa inšpirovala iniciatívou Oravskej knižnice Antona Habovštiaka. Zdieľané knižnice s knihami, ktoré darovali zamestnanci spoločnosti aj cestujúci, založila v zákazníckych centrách ARRIVA v Nitre, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Trnave, Sobranciach, Veľkých Kapušanoch, Sečovciach, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Námestove a Trstenej. Záujem o knižnice dokazuje aj fakt, že po roku prevádzky bolo potrebné doplniť ich ďalšími knihami.

Galéria