Aktuality

Mesto sa pripravuje na tradičný jarmok, otvorí ho už v piatok 31. mája

347239442_1303665810506082_292315192813183439_n

Mesto Ružomberok sa pripravuje na najväčšiu kultúrnu akciu roka. Tradičný Ružomberský jarmok ponúkne od piatka 31. mája do soboty 1. júna lákavý program so známymi hudobnými interpretermi, ukážky remesiel, chutnú gastrozónu s jedlom a pitím, tvorivé dielne pre deti a sprievodné akcie. Počas oboch dní bude na ružomberskom Námestí A. Hlinku k dispozícii 200 stánkov s jedlom, pitím, remeselnými výrobkami, produktami vlastnej výroby a iným jarmočným sortimentom.

Otvorenie jarmoku je naplánované na piatok 31. mája o 15.30 hod. Ružomberčania i návštevníci mesta sa môžu o 16.00 hod. tešiť na domáci Folklórny súbor Liptov a o 17.30 hod. vystúpi kapela Čeneš. O 19.00 hod. roztancuje Námestie A. Hlinku The Backwards, známa revivalová hudobná skupina, imitujúca Beatles a o 21.00 hod. svoje umenie prevedú Old school brothers. Na hudobnú nádielku v podobe pop punku od Iné kafe sa môžu návštevníci jarmoku tešiť o 22.30 hod.

Program soboty 1. júna bude patriť najmä sviatku všetkých detí. O 10.00 hod. predvedú svoje spevácke, hudobné i tanečné umenie žiaci ružomberských základných umeleckých škôl. O 14.00 hod. vystúpi Divadlo Ofina s detským predstavením Ako išlo vajce na vandrovku a o hodinu neskôr poteší najmenších divákov Zahrajko a myška Eliška. Na ľudovú nôtu sa budú návštevníci jarmoku zabávať opäť o 16.30 hod. s domácimi Čriepkami, ktoré na pódiu o 18.00 hod. vystrieda B-Side Band, český swingový orchester z Brna. O 20.00 hod. sa môžeme tešiť na koncert hudobnej skupiny Karpina. 21.30 hod. ružomberské Námestie A. Hlinku roztancuje Smola a Hrušky, záverečným koncertom o 23.00 hod. jarmok ukončí skupina Screen.

Prebiehať bude aj sprievodný program – ukážky remesiel, tvorivé dielne nielen pre deti, ukážky handmade výrobkov či workshopy muzikoterapie s Domom aktivít Hybaj. Prístupná bude detská zóna s nafukovacími atrakciami, hrami a maľovaním na tvár. V sobotu 1. júna od 10.00 do 18.00 hod. si môžu nielen detskí diváci užiť ukážky Sokoliarskej skupiny BIATEC, o.z. spojené s fotografovaním s dravcami. Od 15.00 do 18.00 hod. bude zas možné navštíviť planetárium s Astro Show.

„Všetkých srdečne pozývam do Ružomberka. Tradičný dvojdňový ružomberský jarmok prinesie opäť skvelý program, výborných hudobných hostí, ukážky remesiel, zábavný program a tvorivé dielne pre deti, jedlo, pitie a priestor na stretnutie s priateľmi. Všetkým prajem príjemnú zábavu a tie najlepšie zážitky z Ružomberka!“ povedal primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Ružomberská Mestská polícia počas konania jarmoku posilní hliadky, zvýši sa počet mestských policajtov, ktorí budú dohliadať na verejný poriadok. Polícia upozorňuje, že akcie s veľkým počtom ľudí vytvárajú príležitosti pre vreckových zlodejov. V priestore pred hlavnou tribúnou a stánkami sa každoročne vytvárajú tlačenice – živná pôda pre činnosť vreckárov. Polícia preto radí, aby dámy nosili kabelky pred sebou, nie prevesené vzadu na ramene, páni by svoje peňaženky mali presunúť zo zadných vreciek nohavíc na bezpečnejšie miesto. Podozrivé by mohlo byť aj to, keď do vás niekto v dave náhodne vrazí, potrebné si je skontrolovať cennosti a doklady. Každú krádež, i pokus o ňu, je potrebné hlásiť prítomným policajným hliadkam alebo volať na tiesňové linky 158 alebo 159 (Mestská polícia).

V súvislosti s konaním Ružomberského jarmoku upozorňuje mesto motoristov na úplnú uzáveru cestnej dopravy na Uliciach Námestie A. Hlinku, Mariánska, Veľký Závoz, Malý Závoz a časť ulice Majere. Doprava na týchto komunikáciách bude uzatvorená od štvrtku 30. mája od 6.00 hod. do nedele 2. júna do 8.30 hod. Na označenie oblasti uzávery bude použité prenosné dopravné značenie. V čase uzavretia miestnych komunikácií nebude možné parkovať motorové vozidlá v uzatvorenej zóne. Dodržiavanie uzávery dopravy bude kontrolované pracovníkmi Mestskej polície Ružomberok.

Z dôvodu konania jarmoku na Námestí Andreja Hlinku nebude prevádzkovateľ mestskej autobusovej dopravy v Ružomberku spoločnosť Blaguss dočasne obsluhovať zástavku „Mestský úrad“. Uvedené obmedzenie platí pre linky 1 a 6 a platné bude od štvrtka 30. mája od 6.00 hod. až do nedele 2. júna do 9.00 hod. Cestujúci môžu využiť zástavku „Námestie Andreja Hlinku“, ktorá je v pešej dostupnosti.

Okrem príležitosti na kultúrne vyžitie bude tradičný jarmok aj priestorom na protokolárne záležitosti mesta. Okrem množstva pozvaných hostí sa ho zúčastnia napríklad delegácie z partnerských miest Ružomberka z českých miest Kroměříža, Hlučína, Dečína či poľského Czarneho Dunajca.

O detskej zóne a atrakciách, ktoré počas jarmoku ponúkne, čítajte tu: https://lnk.sk/orbt.

Sledujte udalosť na Facebooku mesta Ružomberok: https://fb.me/e/3DhuCdgBp

Atmosféru na minuloročnom Ružomberskom jarmoku zachytila svojou kamerou aj Mestská televízia Ružomberok, archívnu reportáž nájdete tu: https://lnk.sk/qou6

Vladimír Miškovčík, hovorca mesta

Snímky: ilustračné, atmosféra na Ružomberskom jarmoku v roku 2023. 

Galéria