Aktuality

Optimalizáciu stredných škôl v krajskom zastupiteľstve o rok odložili

5-1

Optimalizácia siete stredných škôl bola hlavným bodom ostatného rokovania Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

Podporili Ľubomíra Kubáňa

Jednotné vedenie mali mať od 1. septembra 2025 aj štyri odborné školy v Ružomberku. Konkrétne ide o administratívne spojenie Strednej odbornej školy obchodu a služieb, Strednej odbornej školy polytechnickej, Obchodnej akadémie a Školy umeleckého priemyslu, pričom školy mali fungovať pod jednotným vedením od 1. septembra 2025. Nakoniec sa tak stane až o rok neskôr, teda 1. septembra 2026. Dôvodom je skutočnosť, že krajskí poslanci pri hlasovaní podporili pozmeňovací návrh Ľubomíra Kubáňa, poslanca Zastupiteľstva ŽSK za okres Ružomberok a primátora Ružomberka.

Viaceré nedoriešené otázky

Ide o tému, ktorú tradične na zastupiteľstve sprevádza dlhá diskusia. Inak tomu nebolo ani počas rokovania v pondelok 24. marca 2025. Téme sa venoval najmä Ľubomír Kubáň, ktorý podrobne zhrnul doterajší postup, o čom sme vás priebežne informovali aj na stránkach Ružomberského hlasu. „K tejto téme sme absolvovali veľké množstvo stretnutí vrátane s riaditeľmi dotknutých škôl i rodičmi. Nedoriešené sú viaceré otázky: kompetencie riaditeľov a zástupcov škôl – organizačných zložiek, rezortný informačný systém a zosynchronizovanie odosielania dávok, jednotný účet respektíve podúčty jednotlivých organizačných zložiek, pracovné zmluvy, nejasná výška finančnej úspory spájaných škôl či nejasná organizačná štruktúra kampusu,“ vysvetľoval Ľubomír Kubáň s tým, že posun o rok podporujú aj riaditeľa dotknutých škôl.

Chcú vytvoriť časový priestor

Jedným dychom dodal, že Ružomberok podporoval a podporuje optimalizáciu siete stredných škôl. „Má to logiku a sústredeniu škôl pod jednu strechu sa v budúcnosti nevyhneme.  Len požadujeme, aby bol celý projekt čo najlepšie pripravený. S posunutím o rok vznikne priestor na vytvorenie nového manažmentu, uzatvorenie účtovného roka, vykonanie dôkladnej inventarizácie na školách, aby prešli delimitácie majetkov.“

Kto bude riešiť „technikálie“?

V diskusii k tomuto bodu vystúpil aj poslanec Róbert Kolár, viceprimátor Ružomberka. „Nie všetci sme odborníci na školstvo, preto sme vyvinuli maximálne úsilie, aby sme sa s témou zoznámili. Absolvovali sme množstvo rokovaní. Po technickej stránke si teraz zlúčenie nevieme predstaviť pod jedno IČO. Veľakrát sa hovorí, že ide o technikálie, ale kto ich bude riešiť? Žiadame čas, žiadame kontrolu. Optimalizujme, ale buďme na to pripravení,“ zdôraznil Róbert Kolár.

(mp), uverejnené v Ružomberskom hlase č. 7/2025, krátené

Galéria