Aktuality

Mesto Ružomberok vstúpi do Parkovacej asociácie miest a obcí Slovenska 

IMG_9163

Ružomberok sa stane členom Parkovacej asociácie miest a obcí Slovenska (PAMOS). Návrh na vstup vstup a členstvo schválili na svojom zasadnutí mestskí poslanci v pondelok 22. júna. Dôvodom členstva je najmä odborná spolupráca so samosprávami, odbornými organizáciami a partnermi, ktorí sa venujú regulácii parkovania, statickej doprave, parkovacím technológiám a rozvoju parkovacej politiky. Mesto Ružomberok tak získa priestor na výmenu skúseností a odbornú podporu pri ďalšom nastavovaní parkovacieho systému na území mesta.

„Regulácia parkovania je téma, ktorá sa dotýka obyvateľov, návštevníkov aj podnikateľov. Vstupom do asociácie získame prístup k skúsenostiam miest, ktoré podobné systémy už prevádzkujú a budeme môcť využívať skúsenosti iných miest, odborné poznatky a aktuálne trendy v oblasti statickej dopravy. Pre Ružomberok je dôležité, aby sme parkovaciu politiku nastavovali odborne, zodpovedne a s ohľadom na potreby mesta a obyvateľov,“ vysvetlil primátor mesta Ružomberok Ľubomír Kubáň.

PAMOS vznikla v novembri 2025 zápisom do registra záujmových združení právnických osôb. Jej cieľom je združovať a reprezentovať samosprávy, mestské organizácie, odborné inštitúcie, akademický sektor a subjekty pôsobiace v oblasti parkovania a mobility. Asociácia sa zameriava na spoluprácu, výmenu poznatkov, podporu rozvoja parkovacích systémov, odborné odporúčania, legislatívne výklady a prípravu koncepčných riešení.

Členmi asociácie sú napríklad mestá Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava, Žilina, Pezinok, mestská spoločnosť PAAS, viaceré odborné a technologické spoločnosti, ako aj Žilinská univerzita v Žiline. Asociácia zároveň rozvíja spoluprácu so združeniami samospráv Úniou miest a obcí, Združením miest a obcí Slovenska a s odbornými organizáciami.

Vstupom do parkovacej asociácie môže ružomberská samospráva získať najmä odbornú podporu pri tvorbe a aktualizácii parkovacej politiky, prístup k metodickým odporúčaniam a legislatívnym výkladom, ako aj možnosť zapojiť sa do pracovných skupín a podieľať sa na pripomienkovaní riešení v oblasti parkovania a mobility.

Členský príspevok pre samosprávy s počtom obyvateľov nad 20-tisíc je pre rok 2026 stanovený vo výške 400 eur ročne. Keďže členstvo mesta vznikne v priebehu roka, za rok 2026 bude členský príspevok krátený pomernou časťou a predstavuje sumu 233,33 eura.

Vladimír Miškovčík, hovorca mesta

Snímka: ilustračná, archív